Asansör Etiketleri

Asansör Etiketleri
 • İlan TürüAsansör Etiketleri
 • İlan Tarihi15 Eylül 2022

FİRMA BİLGİLERİ

İlan Hakkında

Asansör Etiketleri

Asansör Etiketleri; Asansörler, uzun yıllardır insan hayatını kolaylaştıran sistemlerdir. Yapıların içinde yer alan asansörler sayesinde insanlar ve yükler dikey olarak hareket ettirilir. Yapı içerisinde bulunan asansörler sayesinde insanlar daha kolay hareket eder. Aynı zamanda yüklerin taşınması da daha kolay gerçekleştirilir. Asansörler birçok avantajı insanlara sunmaya devam ederken asansör içerisinde ve kapısında bulunan bazı etiketler göze çarpıyor.

Peki, bu Asansör etiketleri ne anlama geliyor?

Kullandığınız asansörlerde renkli etiketlerin olduğunu görürsünüz. Etiketler aslında sizlere asansörle ilgili bilgi vermek için kullanılır. Etiket üzerinde yazan yazılar bilgilendirmeye yöneliktir. Asansör etiketleri yıllık kontrolü yapılan asansörlere yapıştırılır. Etiketler dört farklı renkte olabilir. Renkli etiket üzerine siyah bilgiler yazılır. Peki, etiketlerden ne anlamak gerekir? Asansör üzerinde bulunan etiketlerin rengi değişiklik gösterse de etiket üzerinde yazan bilgiler doğrudur. Çünkü bu bilgiler yani açıklamalar uzmanlar tarafından kaydedilir. Asansör üzerinki etiketlerden asansörün can ve mal güvenliğini sağlayıp sağlamadığı anlaşılır. Etikette yapılan açıklama doğrultusunda asansörün bakımının yapıldığından, asansörün arızalı olup olmadığından emin olabilirsiniz. Eğer asansör kullanırken korku yaşıyorsanız asansör üzerindeki etiketleri inceleyebilir, etiketin tarihine bakaran yıllık kontrolde bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Asansör Etiketleri Renkleri ve Anlamları

Asansörler günümüzde oldukça önemli bir yere sahip. 19. yüzyılda kullanılmaya başlanan asansörler zamanla gelişmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Günümüzde hala eski asansörler kullanılmaya devam etse de yeni yapılan binalarda geliştirilmiş asansörler kullanılmaktadır. Enerjiden ve zamandan tasarruf sağlayan asansörler insan yaşamını kolaylaştırmaya devam ederken bazı durumlarda aksiliklerin yaşanmasına neden oluyor. Asansörler kurulu bir sistem üzerinde hareket ettiriliyor. Eğer bir yapıda tek asansör varsa asansörün hareketi daha kolay oluyor. Fakat yapı içerisinde birden fazla asansör bulunuyorsa asansörlerin hareketini kontrol etmek amacıyla bilgisayarlardan yardım alınıyor. Bilgisayar, asansörün kaçıncı kattan çağırıldığını, asansörün nereye doğru hareket etmesi gerektiğini belirliyor.

Asansörlerin her yıl düzenli olarak bakımının yapılması gerekiyor. Eğer asansör bakımı aksatılırsa can ve mal kaybının yaşanma ihtimali artıyor. Yıllık yapılan bakım sonrasında asansör üzerine açıklama yerleştiriliyor. Bu açıklama sayesinde insanlar asansörün güvenilir olup olmadığını anlayabiliyor. Asansör etiketleri farklı renklerde olabiliyor. Etiketlerin renkleri ise aşağıdaki dört renk arasında değişiyor.

 • Kırmızı
 • Sarı
 • Yeşil
 • Mavi

Kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkteki etiketler insanların rahatlıkla görebileceği yerlere koyuluyor. Kumanda butonunun etrafında ya da kumanda düğme panelinin yanında bulunan etiketler rahatlıkla fark edilebiliyor ve okunabiliyor.

Kırmızı etiketin özelliği:

 • Can ve mal güvenliği için yüksek risk taşıyan asansörlere uygulanır.
 • Etiket yapıştırıldıktan sonra 30 gün içinde gerekli bakım yapılmalıdır. Aksi takdirde asansör kapatılır.

Sarı etiketin özelliği:

 • Can ve mal güvenliği için kusurlu derecede risk taşıyan asansörlere uygulanır.
 • 60 günlük süre içinde asansörün gerekli işlemleri yapılmalıdır. Periyodik kontrol, 60 gün sonunda yapılır.

Yeşil etiketin özelliği:

 • Can ve mal güvenliği için herhangi bir risk taşımayan asansörlere uygulanır.

Mavi etiketin özelliği:

 • Can ve mal güvenliği için hafif kusurlu derecede risk taşıyan asansörlere uygulanmaktadır.
 • 12 ay süre içinde gerekli işlemleri yapılır. 12 ay sonunda periyodik kontroller yapılır.

Kırmızı, sarı, yeşil ve mavi renkteki etiketlerin yapıştırılması için öncelikle uzman kontrolünde asansörün incelenmesi gerekir. İnceleme sonrasında elde edilen verilere göre asansöre uygun etiket yapıştırılır. Etiket üzerinde gerekli açıklamalar yer alır.

Asansör Etiketleri Güvenilir Mi?

Uzman kontrolünde yapılan asansör etiketleri güvenilirdir. Asansörler birçok avantajı insanlara kazandırır. Fakat olası bir aksilikte can ve mal güvenliği tehlikeye girer. Herhangi bir kaybın yaşanmaması adına asansörlerin bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Eğer asansör bakımı aksatılırsa asansörün arızalanmasına yol açılır. Asansör olması gerektiği gibi çalışamaz ve bir süre sonra sorun çıkarmaya başlar.

Asansörlerin can ve mal güvenliğini sağlaması için periyodik olarak kontrolden geçmesi gerekir. Uzman kişiler tarafından yapılan kontroller sonrasında elde edilen verilere göre asansörün risk taşıyıp taşımadığı belirlenir. Eğer asansör risk taşıyorsa ve asansöre verilen süre içinde insanlar asansörü kullanacaksa gerekli bilgilere etiket üzerinden ulaşabilir. Etiketlerde yazan bilgiler güvenilirdir. Bu etiketler yıllık olarak yapıştırılmaktadır. Etiketlerin üzerinde kontrolün yapıldığı tarih, kontrolün ne zamana kadar geçerli olduğu yer alır. Uzman kontrolünde yapılan etiketler sayesinde bu işlem güvenilirdir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.