Asansör Firması

FİRMAYA MAİL GÖNDER

Firma Hakkında

Asansör Firması

Asansör Firması ; Asansörler yasal mevzuatlar gereği artık dört kat ve üzerinde olan tüm binalarda kullanılması gereken ürünlerdir. Kent nüfusu da son derece kalabalık olduğu için bu alanda son derece ciddi bir talep bulunur.

Asansör firması denilince insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkar. Asansörler bugün apartmanlarda, rezidanslarda, iş merkezlerinde, hastanelerde, plazalarda kısaca çok katlı olan tüm binalarda olan ürünlerdir. Dahası günümüzde iki katlı, üç katlı villalarda da kullanılan değişik özelliklerde olan ürünler bulunur. Tam da bu noktada çok fazla araç seçeneği vardır. Farklı kapasite ve farklı türlerde üretilirler. Ürün gamı tam anlamı ile sınırsızdır denilebilir.

Asansör şirketleri

Asansör Firması
Asansör Firması

Firmaların hizmet veriş biçimine bağlı olarak Modül H, Modül B, Modül G gibi sistemlere sahiptir. Bu firmalar yasal zorunluluklara göre hareket etmek durumundadır. Üretilen ürünler de ilgili yönetmeliklerin belirlediği biçimde olur. Asansör Şirketlerinin Hepsi CE işareti taşımak durumundadır. Türkiye’de olan firmalar gibi gerek mavi yakalı, gerek beyaz yakalı eğitimli, donanımlı deneyimli personeller ile hizmet verir.

Asansör Bakımı

Asansör bakım Türü, modeli, kat sayısı çeşidi ne olursa olsun asansörler aylık ilgili bakım yönetmeliğine göre bakımları yapılmalıdır. Türüne göre yapılan bakım da farklılık taşır.  Yapılan bakımlar sırasında aynı zamanda temizlik işlemi de yapılır. Bakım hizmeti spesifik olan bir iştir. Gerekli durumlarda müşteri onayı alınarak parça değişimi de yapılır. Nitekim  sadece bakım alanında çalışan firmalar vardır. Bunlar her türlü mekanik, hasta, hidrolik gibi çok değişik türden asansörlerin bakımı alan uzmanları ve mühendis kontrolünde yaparlar. En ufak bir hataya yer vermezler.

Asansör montaj

Asansör montaj  Kentlerde yaşanan kentsel dönüşüm montajı zorunlu hale getiren temel sebepler arasındadır. Çünkü artık her binada eğer dört katı geçiyor ise asansör bulunmak durumundadır. Yine yapılan iş merkezleri, oteller, okullar, hastaneler gibi insanın olduğu her yerde asansöre gereksinim vardır. Bu da her yeni binada yeni bir montaj anlamına gelen bir olgudur. Montaj yapan çok sayıda firma vardır. Bu firmalar da tıpkı bakım firmalarında olduğu gibi bazıları sadece montaj yapan firmalardır. Yine bazı firmalar sadece örneğin hidrolik tarzında olanları montaj yapan firmalardır. Kentin değişik yerlerinde yer alarak ağırlıklı olarak lokal bazlı hizmet verirler.

 

Asansör revizyon

Asansör Şirketleri
Asansör Şirketleri

Asansör revizyon konusunda da çok fazla gereksinim duyulan bir yerleşim yeri vardır. Bunun da kendi içinde nedenleri vardır. A tipi muayene kuruluşlarının yaptığı denetim sonrası böylesi bir durum ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra bina sakinleri asansörlerini yenilmek isteyebilir. Bu dış aksam olabileceği gibi iç aksam da olabilir.

Asansörcü

Ülkemiz Asansörcü açısından son derece şanslı olan bir ülkedir. Ülkemizde çok sayıda lift olarak elevatör olarak da adlandırılan böylesi bir araçla ilgili hizmet veren kuruluşlar vardır. Montaj, bakım, revizyon gibi alanlarda hizmet verirler.

Asansörcüler

Asansörcüler başta kent merkezi olmak üzere her kentte çok sayıda vardır. Hepsinin kendince bir fiyat politikası vardır.

Asansör Firmaları

Asansörcüler
Asansörcüler

Asansör Firmaları; Günümüzde gelinen nokta itibarı ile tüm insanların farklı ortamlarda farklı amaçlar için kullandığı giderek bu alanda ciddi anlamda teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir ürün. Bugün asansörün girmediği alan yok gibi. Eşya taşımacılık için, inşaat yapımında kullanılan ve farklı yönetmeliklere sahip olan özel asansörlerin dışında, bir de sedye asansörü gibi hastanelerde kullanılan yine özel tip asansörler, yük taşımak için alışveriş merkezlerinde kullanılan asansörlerin yanı sıra, bir de gündelik yaşamda kullanılan muhtelif türden asansörler var. Üstelik yeni asansör yönergesine göre de artık dört kat ve üzerinde yapılması gerekiyor ama bunların yanı sıra bugün müstakil dubleks, tripleks gibi evlerde de yine özel olarak imal ediliyor. Tüm bu işleri de doğal olarak asansör firması olarak adlandırılan kurumlar yapıyor. Burada şunu da ifade etmek gerekir ki  firmalarının yaptığı işler sadece bununla sınırlı değil ve kapsam çok daha geniş.

Asansör Firması Nasıl Açılır?

Ülkemizde de dünyanın başka yerlerinde de asansör firması kurmak isteyenleri belli başlı süreçler bekliyor. Öncelikli olarak standart olarak klasik işyeri açma prosedürlerini tamamlamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra mutlaka Türk Standartları Enstitüsünden kısaca HYB adı verilen Hizmet Yeterlilik Belgesini almaları gerekiyor. Bunun yanında eğer montaj yapılacak ise o zaman mutlaka bünyelerinde Makine Mühendisleri Odasından ve Elektrik Mühendisleri Odasından SMM belgesi almış mühendis çalıştırmaları gerekiyor. Bunun yanında mavi yakalı personellerin de kısaca MYK adı verilen Merkezi Yeterlilik Kurumundan yetkilendirilmiş elemanlar olması gerekiyor. Zira yüksek risk grubunda olan bir ekipman olduğu için herhangi vasıfsız personeller ile çalışılmasına izin verilmiyor. Bunun yanı sıra ilgili ekipmanları bulundurmaları da gerekiyor. Kullandıkları cihazların tam ve kalibreli olması da aranan şartlar arasında yer alıyor. Yani firma açmak çok da kolay olan bir olgu değil. Ayrıca montajı yapan kuruluşların yapmış oldukları CE işareti vuracakları için mutlaka akredite olmuş bir kuruluştan Modül H, Modül B ya da kendisine uygun yani ürettiği asansörlerde yetkilendirilmiş olma şartı aranıyor. Tüm bunları karşıyanlar da asansör firması açarak yönetmeliklere uygun olarak hizmet verebiliyor.

Asansör Firması Ne İş Yapar?

Asansör bakımı
Asansör bakımı

Asansör firması nasıl açılır sorusunun yanıtını bu şekilde verdikten sonra bu firmaların ne iş yaptığı konusuna da değinmek gerekir ise asansör firmaları üç temel alanda hizmet verir. Bunlardan ilki üstte verilen bilgilerden de tahmin edilebileceği gibi montajıdır. Bu noktada yukarıda adı geçen tüm asansör tiplerinde hizmet verilebileceği gibi, firmalar sadece belli bir türde de montaj hizmeti verebilir.
firmaların hizmet verdiği bir diğer alan tüm tipi modeli ne olursa olsun yapılması gereken periyodik bakım işlemidir. Bu noktada da asansörün türüne uygun olarak, yönetmeliklerin belirlediği bir biçimde standartlara göre bakım yapılır. Ayrıca tamir, onarım işlemleri de gerçekleşir. Montajını yapan firma 1 yıl boyunca bakım ve onarım hizmetini vermek durumundadır. Zira 1 yıl boyunca asansörler garantilidir. Bakım firması değiştirilir ise tüm sorumluluk bina sakinlerine aittir.

Asansör firmalarının hizmet verdiği bir diğer alan revizyondur. Bu duruma kimi zaman bina sakinleri karar verir. Kimi zaman da A tipi muayene kuruluşu böyle bir istemde bulunabilir.

Asansör Firması Fiyatları

hizmet fiyatları hizmetin türüne göre değişiklik gösterir. Bu noktada hizmetin getirdiği durumlara göre rakamlar değişir. Ayrıca her firmanın kendince bir fiyat politikası vardır.

Asansör Çeşitleri

 • Otomatik asansörler:konforlu ve güvenli olmaları ile öne çıkarlar. Kullanıldıkları projeye görsel değer de katarlar. Tuşlarla kontrol edilir ve kapılar sensör yardımıyla açılıp kapanır. Çağrı ikazı gelene kadar asansör, otomatik olarak kapısını kapalı tutar.
 • Makine dairesiz asansörler: Bu asansörler ile makine dairesi sorunu ortadan kalkar. Keyifli ve konforlu bir kullanım sunar. Konutlarda, otobüs terminallerinde, çok katlı iş merkezlerinde ve daha pek çok yapıda kullanılabilir. Enerjiden, alandan tasarruf sağlar. Yapının statik yüküne ekstra katmaz.
 • Hidrolik asansörler: yapı içerisinde makine dairesinin bulunmadığı, kullanıcı trafik yoğunluğunun az olduğu fabrikalarda, konutlarda, villalarda, alışveriş merkezlerinde daha fazla tercih edilir.
 • İnsan asansörleri: Binaların projelendirme aşamasında, trafik yoğunluğuna göre imal edilir. Asansörün taşıma kapasitesi, seyir hızı ve bunlara bağlı olarak mekanik ya da hidrolik olarak üretilme detayları önemlidir. Kabin iç dekorasyonu farklı şekillerde dekore edilebilir.
 • Yük asansörleri: Bu tür asansörler konfor ve hızdan ziyade eşya, malzeme taşıma kapasitesine göre hazırlanır. Depo, alışveriş merkezi, fabrika gibi yük işlerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılırlar.
 • Sedye asansörleri:Sağlık merkezleri, hastaneler, bakım evleri ve sağlık ocakları gibi yerlerde sedye ve refakatçı taşımada kullanılır. Anti bakteriyel önlemler had safhadadır.
 • Araç asansörleri: Araba otoparklarında, otomotiv şirketlerinde ve araç bakım onarım servislerinde yoğun olarak tercih edilir. Aracın yüksekliği, genişliği ve ağırlığı göz önünde bundurularak yapılır.
 • Panoramik asansörler: Diğer asansörlerden ayrılan en temel özelliği bir ya da birçak duvarının cam olmasıdır. Kullanıcılar için daha keyifli bir yolculuk sağlar. Farklı tasarımlarda ve kapasitelerde yapılarak konut, otel, restoran, eğlence merkezi gibi hemen her yapıda kullanılabilir.
 • Engelli asansörleri: Bu tür asansörler merdivenlerden veya yükseltilerden çıkamayacak kadar rahatsız olan kişilerin kullanabilmeleri için tasarlanmıştır. Villalarda, evlerde ve iş yelerinde fonksiyonelliklerinden yararlanılır.
 • Yemek asansörleri: Daha çok restoranlarda, villalarda, otellerde mutfak ve yemek malzemelerinin taşınmasında kullanılmaktadır. Hijyen açısından paslanmaz malzemelerden yapılan asansörlerin boyutları insanların giremeyeceği şekildedir.

Yorumlar (1)

 1. Avatar Necat GÜMÜŞ diyorki:

  Başta İstanbul olmak üzere birçok kentte uzman asansörcülere ulaşmak için kullanılan başarılı bir platform

Yorum yaz

Firma Puanınız (Yanlızca üyeler oy kullanabilir)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.