Asansör Mavi Etiket

Asansör Mavi Etiket
  • İlan TürüAsansör Etiketleri
  • İlan Tarihi15 Eylül 2022

FİRMA BİLGİLERİ

İlan Hakkında

Asansör Mavi Etiket

Asansör Mavi Etiket ; Binalar, işyerleri ve hastaneler başta olmak üzere daha pek çok yerde karşımıza çıkan ve katlar arasında hem insanların hem de yüklerin taşınmasını sağlayan makineler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş kuruluşlar aracılığı ile denetlenmektedir. Bu denetleme ise Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilmektedir. Denetleme sonrasında farklı renklerde bilgi fişleri bu makinelerin kabinlerine yerleştirilmektedir. Bu bilgi fişi üzerinde denetlemeyi gerçekleştiren kuruluş ile ilgili bilgileri, denetlemenin yapıldığı yıl ve tarih bilgileri, denetleme sonucu ile ilgili bilgi, sonraki denetlemenin ne zaman gerçekleşeceği bilgisi ve uyarı yazısı yer almaktadır.
Asansör mavi etiket de bu bilgi fişi renklerinden bir tanesidir. Diğer bilgi fişi renkleri ise yeşil, mavi ve kırmızıdır. Bu renkler makinenin kusursuz, az kusurlu, kusurlu ya da güvensiz olduğunu ifade eder. Kullanılan makine içerisinde güvenli olup olunmadığının bilinmesi ya da bu makinelerin güvenle kullanılmaya devam edilebilmesi için denetlemeler oldukça büyük bir önem atfetmektedir. Bu sebeple denetlemeler aksatılmalıdır.

Asansörde Bulunan Mavi Etiketin Anlamı Nedir?

Yapılan denetleme sonrasında asansör mavi etiket almış ise bunun anlamı hafif kusurlu olduğudur. Hafif kusurlu olması kullanımından herhangi bir kısıtlamanın olmadığı ancak yine de kullanılırken dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu renk bilgilendirme fişine uygun görülmüş makineler için belirlenen hafif kusurun tamiri için tanınan süre 12 ila 48 ay arasındadır. Bir sonraki denetlemeye kadar kusurun düzeltilmemesinin sorumluluğu bina yöneticisine aittir. Bina yöneticisi sürecin takipçisi olarak hafif kusurlu olarak görülen bu makineleri tamamen kusursuz bir hale getirmeli can ve mal güvenliğini sağlamalıdır.

Asansörün Mavi Etiket Alması Güvenli Olduğunu Gösterir Mi?

Asansör mavi etiket sahibi ise bu onun tam anlamıyla güvenli olduğunu göstermemektedir. Bu makinelerin hafif derecede de olsa kusurlu olduğu unutulmamalıdır. Bu renk bilgi etiketinin bulunduğu makinelerin kullanılması açısından hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır ve takip kontrolü için belirli bir süre tanınmamıştır. Sonraki kontrolde daha önce tespit edilen kusurun giderilmesi beklenilir. Yeşil renk bilgi fişinden sonraki en güvenli olan bu renk bilgi fişidir.

Bu makinelerden hiçbir renk bilgi etiketinin bulunmaması ise denetlemesinin gerçekleşmediği anlamına gelmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya gelindiğinde yetkililere haber verilmeli ve belirli aralıklarla düzenli olarak denetlenmelidir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.