Asansör kırmızı etiket

Asansör kırmızı etiket
 • İlan TürüAsansör Etiketleri
 • İlan Tarihi15 Eylül 2022

FİRMA BİLGİLERİ

İlan Hakkında

Asansör kırmızı etiket

Asansör kırmızı etiket; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ne bağlı olarak yapılan denetlemeler sonucunda belirli aralıkla denetimler gerçekleştirilmektedir. Denetim sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından ise bu makineler dört farklı grupta değerlendirilmektedir. Bu gruplar; kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensizdir.
Denetimi yapılan makinenin yer aldığı grubun belirlenmesinin ardından gelen süreç ise bilgi fişi ile bu makinenin işlenmesidir. Herhangi bir renk bilgi fişinin kabininde yer almadığı makineler denetlenmemiş demektir. Denetlenmesi gerçekleşmemiş olan makineler tespit edildiğinde güvenliğin sağlanması için yetkili birimlere haber verilmesi gerekmektedir. Asansör kırmızı etiket de bu bilgi fişlerinden bir tanesidir. Bu bilgi fişinin üzerinde yer aldığı makinelerinin sorumlularına belirli bir süre tanınmaktadır. Tanınan süre sonrasında yapılan denetim neticesinde bilgi fişinin renginin değişmez ise makinenin elektriği kesilecek ve mühürlenme gerçekleşecektir. Ayrıca bu bilgi işinin işlendiği tüm dairelerde ortaya çıkabilecek can ve mal kaybının sorumluluğu bina sahibinindir. Bu renk bilgi fişinin işlendiği makinelerin kullanılmaması önerilmektedir.

Asansörlerdeki Kırmızı Etiket Ne Anlama Gelmektedir?

Yapılan denetleme sonrasında kullandığınız asansör kırmızı etiket ile işlendiyse ya da herhangi bir yerde kullanmanız gereken bu makinelerde görünür şekilde bu renkte bilgi fişi varsa o makine güvensiz yani yüksek riskli olarak değerlendirilmiş demektir. Yetkili kuruluşun can ve mal kaybı oluşturacak derecede arızalı olarak gördüğü bu makinelerin tespit edilmesi olası kaza riskini düşürmektedir. Bu makinelerde tespit edilen arızaların giderilmemesi sonucunda kullanıma kapatılacak yani mühürlenecektir. Arızanın giderilmesinin sorumluluğu ise binanın yöneticisine aittir. Bina yöneticisinin bu üzerinde bu renk bilgi fişi olan makineleri n kullanılmasına izin vermemesi gerekir.

Asansördeki Kırmızı Etiket Üzerinde Neler Yer Alır?

 • Asansör kırmızı etiket üzerinde yer alanlar şunlardır:
 • Denetimi gerçekleştiren kuruluşun ismi, iletişim bilgileri ve logosu
 • Periyodik kontrolün yapıldığı yıl
 • Kontrolünü gerçekleştirilen asansörün kimlik numarası
 • Periyodik kontrolün yapıldığı tam tarih
 • Değerlendirme sonucu ile ilgili bilgi
 • Belirlenen kusurun düzeltilmesi için tanınan süre
 • Bir sonraki kontrolün geçekleşeceği tarih bilgisi
 • Uyarı kısmı

Yapılan son düzenlemeye göre bu renk bilgi fişinin üzerinde yer aldığı makinelerde bulunan kusurun düzeltilmesi için tanınan süre 60 gün olarak belirlenmiştir.

Asansör Kırmızı Etiket Nereye Şikayet Edilir?

Şayet asansörünüzde kırmızı etiket varsa ve şikayet etmek istediğiniz durumlar olduğunda ALO 130 şikayet hattına şikayetlerinizi iletebilirsiniz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.