Asansör Bakımı

Asansör Bakımı

Asansör Bakımı ; Dünyanın her yerinde kullanılan sisteminin düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Çünkü insanları güvenli bir şekilde taşıması çok önemlidir. İnsanların mal güvenliğinin yanı sıra can güvenliği daha çok ön plandadır. Bu yüzden de düzenli aralıklarla bakım ve onarımının eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Güvenli bir şekilde çalışması insanların içini rahatlatmaktadır. Asansör bakımı için sadece bu işi yapan onlarca firma vardır. Bu firmalar asansörün A dan Z ye her şeyi ile ilgilenmektedir. Bir kaç katlı binanın asansör sisteminden tutunda büyük AVM lerde bulunan Elevator kadar her türlü asansör bakımı yapılmaktadır. Elektrikle çalışarak kendi amacına hizmet ettiği için sürekli bakımının yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda yük taşıyan ve insan taşıyan asansörlerin bakımları birbirinden farklı olabilir. Asansör bakımı yapan firmamız her türlü bakımını yapmaktadır. Asansör bakımını yapacak kişiler tam donanımlı olarak hizmet vermektedir. Liftlerin birçoğu genellikle yük emniyet sistemi baştan aşağı donatılmıştır. Bakım ve revizyonları firmamız tarafından aylık olarak da yapılmaktadır. Sizler de bakım için firmamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör bakımı yapan firmamız öncelikli olarak makine dairesinde işe başlamaktadır. Bununla birlikte çalışanlarımız motor temizliği ve ekipman lastiğini kontrol etmektedir. Asansör bakımında yağ ve rulman gresi seviyesi kontrolü ve temizliği de mutlaka yapılmaktadır. Firmamız kontaktörlerin kontrolünden kumanda panosunun temizliği ne kadar her şeyiyle bizzat ilgilenmektedirler. Bakım sırasında hiçbir şey gözden kaçırılmamaktadır. Asansör bakımları sürekli yapıldığı için asansörler çok sık arıza vermemektedir. Firmamızda en önemlisi fren ayarlarının da kontrolünü bakım sırasında test etmektedir. Taşıyıcı Çelik halatlarının kuyu boyunca kontrolü için alanında uzman ekip arkadaşlarımız görevlendirilmektedir. Görev ayrımı yapan ekip arkadaşlarımız  asansörün katta durma hassasiyetini dahi kontrol etmektedir. Asansör bakımında göstergelerin buton yerlerinin işlerliğinin yön ışıklarının bakımı da çok çok önemlidir. Firmamız hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmayacak şekilde  yapmaktadır. Siz bakımı düzenli olarak yaptırmalısınız. Birçok kişi asansör bakım ve revizyonu yaptırmadığı için kazalarının bedenini çok ağır ödemektedir. Bu yüzden dünyanın her yerinde asansör bakımı çok sık yapılmaktadır. Asansör revizyonu ile ilgili bakım raporunu tutmakta ve düzenli periyodu hazırlamaktadır. Sizler de firmamızdan hizmet almak isterseniz bu periyot doğrultusunda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Asansörlerin Aylık Bakım Nasıl Yapılır?

Birçok firma ürün garantisi de vermektedir. Bunun yanı sıra yetkili servis de anlaşmalı olunan süre boyunca sizlere ücretsiz hizmet vermektedir. Garanti süresi içinde yetkili servisten aylık olarak asansör bakım hizmeti alabilirsiniz. Her şey sözleşme dâhilin de olduğu için firmalar sizlere yardımcı olacaktır.

Yıllık Asansör Bakım Nasıl Yapılır?

Asansörlerin yıllık bakım yetkili kişiler tarafından yılda bir kere belli bir periyot doğrultusunda yapılmaktadır. Periyotta kontrolü bakım ve işletme yönetmeliği baz alınarak yapılmaktadır. Yıllık aylık yapılan asansör revizyonu na göre daha çok ayrıntıya sahiptir. Çünkü yıllık bakımlar uzun bir sürenin sonunda yapıldığı için her yeri kontrol edilmektedir.

Asansör Bakım Fiyatları

Asansör bakım fiyatları Garanti süreci dâhilin de olduğu zaman ücret talep edilmemektedir. Garantisi biten asansör bakımlarının fiyatları bakımın ayrıntısına göre değişiklik göstermektedir. Lakin genellikle  çok maliyetli değildir. Eğer yılda bir kez yaptırıyorsanız öncelik can güvenliği olduğu için fiyat pek göze görülmemektedir. Web sayfanızda bulunan iletişim numaramızdan asansör bakımı yapan firmamıza ulaşarak fiyat bilgisi alabilirsiniz.

 

 

Asansör Bakımı

Asansör, yük veya insan taşımak amacıyla üretilmiş olup mekanik düzeneklere bağlı bir ray sistemi üstünde dikey şekilde hareket eden kabinlerdir. Günümüzde özellikle kalabalık şehirlerde kullanımı artan asansör, yüksek binaların yaygınlaşması ile birlikte hayati bir araç haline gelmiştir. Asansörler ilk defa 19.yy’da maden ocaklarında ve fabrikalarda yük taşıma amacıyla kullanılmıştır. Sanayinin gelişiminde önemli rol üstlenen bu araçlar, devasa gökdelenlerin yapılmasında ve birçok sanayi kolunun oluşmasında pay sahibi olmuşlardır.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör Bakım, kullanımı sırasında can ve mal kaybına yol açmamak adına yapılması zorunlu işlemlerdendir. Bakım işlemi periyodik olarak yapılmaktadır. Ayda bir asansör bakımı yaptırmak asansörde yaşanabilecek olası aksaklıkları minimuma indirir. Binaya inşa edilen asansör eğer garanti süresi içerisinde ise asansörü yapan firma ve servis bakım işlemlerini üstlenir. Garanti süresi dolmuş ise de başka bir firmayla anlaşılıp bakım işlemi yapılabilir. Bakım işlemini üstlenmek üzere bir firma olması zorunludur.

Asansör Bakım sırasında yapılacak işlemler şu şekildedir:

  • İlk olarak rutin kontroller elemanlar tarafından yapılır. Rutin kontroller gözle ve elle yapılmak suretiyle asansör incelenir.
  • Rutin kontroller sırasında herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa rutin olarak yapılan değişim ve halat tamiri yapılır.
  • Asansör bakımında yağlama işlemi çok önemlidir. Bu nedenle her bakım sırasında raylar yağlanır. Bu işlem sürtünmeyi engeller ve asansör parçalarının uzun yıllar sorunsuz çalışmasına olanak sağlar.
  • Bu işlemler ile beraber asansörün diğer parçaları itina ile kontrol edilir. Ömrünü tamamlamış olan parçalar tespit edilerek değiştirilir ve bakım işlemi tamamlanmış olur.
  • Bakım sırasında arıza tespit edilirse asansöre arıza ile ilgili etiket yapıştırılır. Etiketlerin renkleri arızanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Kırmızı etiket yapıştırılan bir asansör, arıza giderilene kadar kullanılmaması çok önemlidir. Sarı etiket yapıştırılmış ise de risk durumu söz konusudur. Asansöre binilebilir fakat iki ay içerisinde tamirinin yapılması gerekmektedir.

Asansör Bakım Yaptırılan Firmayı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Asansör bakımını yaptırdığınız firma oldukça önemlidir. Firma, asansörünüzün periyodik bakımlarını düzenli şekilde takip etmeli, bakım tablosu ile gereken bakımları yapmalıdır. Firma yetkilileri ve çalışanları işini iyi bilen, tecrübe sahibi, güler yüzlü, iletişimi kuvvetli bireyler olması alacağınız hizmetin kalitesini arttıran etmenler arasında yer almaktadır. Aksi durumlarda hem harcadığınız para dolayısıyla hem de can ve mal güvenliğinizin tehlikeye girme riskinden ötürü mağdur olabilirsiniz.

Asansör Bakımı Kimin Sorumluluğundadır?

Asansör bakım, asansörünüz henüz garanti süresini tamamlamış ise yaptırdığınız firmaya aittir. Firma yetkilileri ile gerekli işlemler yapılır ve aylık periyotlar halinde bakım işlemi tamamlanır. Garanti süresi tamamlanmış ise aynı firmayla görüşülüp anlaşma sağlayabilir veya başka bir firmayla anlaşabilirsiniz. Asansör bakımını üstlenecek firma olmak zorundadır.

Asansörde Oluşan Arıza Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Asansörde çeşitli sebeplerden ötürü arıza oluşabilir. Olası arıza durumunda ilk olarak yapılması gereken şey elektrikleri kesmektir ve bu işlem asansörün şalterini indirmek suretiyle gerçekleştirilir. Arıza esnasında, asansör içerisinde birileri olduğu tespit edilmiş ise kişiler derhal tahliye edilmelidir. Tahliye işlemi, asansörün iki kat arası bir konumda kaldığı durumlarda fren açma manevrası ile yapılır. El volanı ile asansör, tahliyenin uygun olabileceği seviyeye kadar indirilir. Bu işlem sonrasına asansör içerisinde mahsur kalan kişiler sakinleştirilerek tahliye edilir. İşlem sonrası asansör eski konumuna getirilmek zorundadır. Arıza sonrası, asansörün bakımından sorumlu olan firma ile iletişime geçilir ve sorunu gidermek üzere yetkili ekip bakım işlemlerine başlar. Bakım sırasında en ufak ihmal ve hatalar üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten sorumlu firma çok dikkatli olmak durumundadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

KAYIT OL

ÜYE GİRİŞİ

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

YENİ ŞİFRE

ÜYE GİRİŞİ

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.