18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Makine Dairesiz Asansör

Makine Dairesiz Asansör

Makine Dairesiz Asansör
Makine Dairesiz Asansör
Asansör, yapıların içerisinde belirli bir güzergahta dikey hareket ederek insanları ve yükleri taşır. Yıllardır kullanılan asansörler sayesinde insanlar birçok avantaja sahip olur. Asansörler, kurulu sistem üzerinde aşağı – yukarı hareket ettirilir. Bu hareket sayesinde çok katlı binalarda katlar arasında ulaşım sağlanır.

Asansörler ilk olarak 19. yüzyılda yüklerin kolay taşınması için kullanılmaya başlanmıştır. O zamanlarda yük taşımak hem insanları yoruyor hem de zamanın boşa geçmesine neden oluyordu. Kullanılan asansör sayesinde artık insanlar yük taşırken eskisi gibi yorulmamaya başladı. Bu sayede zaman iyi değerlendirildi ve insan gücüyle çalışmalar hızlandı. Zamanla asansörler geliştirildi. Artık insanlar da asansörlerle yapı içerisinde hareket etmeye başladı. Günümüzde ise artık üst düzey güvenlik önlemleriyle asansörler kullanılıyor. Asansörler zamanla farklı çeşitlilikte üretilmeye başlandı. Makine dairesiz asansör ise diğer asansörlere göre sunduğu avantajlarla insanlar tarafından tercih ediliyor.

Makine Dairesiz Asansör Nedir?

Asansörler için genelde makine dairesine ihtiyaç duyulur. Fakat makine dairesine ihtiyaç duymayan asansörler de vardır. Makine daireleri yapı üzerinde bulunan kapalı odalardır. Bu daireler aslında yapı içerisinde belirli bir yer kaplar. Makine dairelerinin yapı üzerinde hoş olmayan görüntü oluşturduğu düşünülür. Günümüzde makine dairelerinin hem yer kapladığı hem de yapının görünümünü bozduğu gerekçesiyle makine dairesiz asansör kullanımı yaygındır.

Makine dairesi olmayan asansörler aslında insanlara avantaj sağlar. Asansörlerin sağladığı avantajlar:
 • Yapı üstünde alandan tasarruf sağlamak
 • Sistemin enerji etkinliğini kontrol etmek
 • İşletme maliyetini düşürmek

Asansör makine dairesi olmayan sistemlerde tahrik makinesi asansör kabininin üstünde ya da kuyu içinde yer almaktadır. Asansöre ait tüm malzemeler kuyuda birleştirilir. Bu sayede hem kurulum hem de kullanım oldukça kolaydır.

Neden Makine Dairesiz Asansör Kullanılmalı?

Asansörler insan hayatını kolaylaştıran en önemli sistemlerden biridir. Farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kullanım alanına uygun olması için farklı özelliklerde üretilir. Makine dairesi olmayan asansörler ise birçok avantajı insanlara kazandırır. İnsanlar asansör içerisinde hareket ederken kendini güvende hissetmelidir. Asansörler genelde hareket halindeyken ses çıkarır. Fakat makine dairesi olmayan asansörlerde bu ses duyulmaz. Makine dairesiz asansör ses çıkarmadığı gibi hareket halinde sallanma yapmaz. Güvenilir ve konforlu asansör hizmetini insanlara sunar. Bu asansörün sağladığı avantajlar ise şu şekildedir;

 1. Makine dairesinin olmaması sayesinde bina hacminden tasarruf sağlanır.
 2. Her çeşit bina için uyumludur.
 3. Yüksek kaldırma potansiyeli vardır.
 4. Sessiz ve konforlu çalışır.
 5. Daha az enerji kullandığı için tasarruf sağlar.
 6. Geleneksel montajlara göre %40 civarında enerji tasarrufu sağlar.
 7. Dişli kutusu yoktur. Bu sayede yıpranma olasılığı azdır. Aynı zamanda bakımı oldukça kolaydır.
 8. Yağsız bir sistem olduğu için çevre kirliliğini önler, yangın tehlikesinin önüne geçer.
 9. Kolaylıkla müdahale edilebilir.
 10. Maliyet olarak uygundur.
 11. Güvenilir bir taşıma hizmeti sunar. Bu özellikleri sayesinde pek çok alanda kullanılmaktadır.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ