20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

İmar yönetmeliğinde asansör

İmar yönetmeliğinde asansör

imar yönetmeliğinde asansör
imar yönetmeliğinde asansör

2. Bölüm Madde 27

Tek bağımsız bölümlü yapılar hariç kat adedi 3 olan yapılarda asansör yeri bırakılması gerekmektedir. Ayrıca 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi yaptırılması zorunludur.

4. Bölüm Madde 23

Mevzuat değişikliği durumlarında yada binadaki kat veya alan artışlarında asansör yapılması zorunlu hale gelen mevcut yapılara ilişkin ilave veya tadilat ruhsatı talep edilmek zorundadır. Yapı içerisinde yapılacak tadilatlarla asansör tesis edilememesi durumunda , engellilerin de erişiminin sağlanabilmesi için ön, yan ve arka bahçe mesafeleri içinde parsel sınırına en az 1.50 metre mesafe bırakılmak kaydıyla asgari ölçülerde panoramik asansör veya mekanik kaldırma iletme platformu yapılabilir.

5. Bölüm Madde 34 ASANSÖRLER

Asansör ölçüleri

Tek asansör bulanan binalarda; asansör kabininin dar kenar uzunluğu 1.20 metre ve alanı 1.80 m2’den, kapı net geçiş genişliği ise 0.90 metreden az olamaz.

Asansör kapısının açıldığı sahanlıkların genişliği, asansör kapısı sürgülü ise en az 1.20 metre, asansör kapısı dışa açılan kapı ise en az 1.50 metre olmak zorundadır.

Asansör Sayıları

800 m2’den veya kat adedi birden fazla olan umumi binalarda en az bir adet asansör yapılması zorunludur.

Kat alanı 800 m2’den ve kat adedi 3’ten fazla olan umumi yapılarda, uygulama imar planına göre 10 kat ve üzeri yapılarda en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılmak zorundadır.

Yük Eşya asansörü

10 kat ve üzeri yapılarda asansörlerden en az bir tanesi yük, eşya ve sedye taşıma amacına uygun olarak dar kenarı 1.20 metre ve alanı 2.52 m2‘den, kapı genişliği ise net 1.10 metreden az olmayacak şekilde yapılır.

Bodrum katlar dâhil tüm katlar asansör hizmet almak zorundadır.  

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ