20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Hidrolik Asansör

Hidrolik Asansör

Hidrolik Asansörler
Hidrolik Asansörler

Bilindiği üzere asansörler insanları ve herhangi bir yükü taşıma amacıyla kullanılmaktadır. Asansörlerden hayatın hemen hemen her alanında yardım alınır. Kurulu sistem üzerinde hareket eden asansörlerin hareketi dikey olarak gerçekleşmektedir. Dikey hareket eden bu asansörler yapı içerisinde insanların daha rahat hareket etmesini sağladığı gibi aynı zamanda da yüklerin taşınmasını da sağlar. Asansörlerin sağladığı avantajlar:

 • Enerjiden tasarruf etmek
 • Zamandan tasarruf etmek
 • Kolaylıkla bina içerisinde hareket etmek
 • Herhangi bir ürünü kolaylıkla taşımak

Günlük hayatta alışveriş merkezlerinde, binalarda, sağlık kurumlarında, okullarda, kamu kurumlarında asansörlerden yardım alınır. Asansörler, iş yerlerinde de kullanılmaktadır. Maden ocaklarında, inşaatlarda ve bunun gibi yük taşıma olan sektörlerde kullanılır. Asansörler çok eski zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır. O zamanlarda sadece yük taşıma amacıyla tasarlanan asansörler zamanla insanlar için geliştirilmiştir. Asansörlerin eksikleri belirlenmiş, asansörün nasıl daha iyi olacağı doğrultusunda yenilikler yapılmıştır. Zamanla gelişen asansörler ise günümüzdeki halini almıştır. Farklı asansör yapılarının bulunduğu bu sektörde hidrolik asansör en çok tercih edilenlerden biridir.

Hidrolik Asansör Nedir?

Asansörler genel olarak bir isim altında toplanır. Fakat özelliklerine göre farklı çeşitliliğe sahiptir. Hidrolik asansör ise bunlardan biridir. Bu asansör türü aslında çoğu yapı için avantaj sağlar. Asansör makinesi dairesi olmayan, düşük yoğunlukta trafiğin olduğu ve belirli seyir mesafelerinin olduğu yapılarda kullanılmaktadır. Asansör makine dairesi olmayan yapılarda hidrolik ünitesinin montajlanabileceği uygun bir zemin gereklidir. İhtiyaç doğrultusunda insan taşımada, yük taşımada ya da araç taşımada kullanılır. Mağaza, depo, fabrika gibi alanlarda yük taşıma platformu olarak kurulmaktadır. Peki, bu asansörler nasıl çalışır?

Hidrolik olarak adlandırılan bu asansörler aslında adından da anlaşılacağı üzere hidrolik yağ basıncı kullanımı ile çalışır. Bu basınç sayesinde piston hareket eder, piston hareketi ile asansör yönlendirilir. Hidrolik olarak adlandırılan asansörlerde asansörün aşağı inmesi için asansör ağırlığı devreye girer. Asansörün yukarıya doğru hareket etmesi için basınç devreye girer.

Neden Hidrolik Asansör Kullanılmalı?

Hidrolik sisteme sahip asansörler aslında can ve mal güvenliği koruyarak kullanılmaktadır. Özel kurulan bu sistem sayesinde istenilen alanda istenilen yük taşınabilir. Önemli olan zeminin uygun olması, asansör kapasitesinin doğru ayarlanmasıdır. Peki, neden hidrolik asansör kullanılmalıdır?

 • Asansör için zeminin içinde yer açılmaz. Asansör, bina zemini tarafından taşınır.
 • Asansör makinesi odası giriş katta ya da birinci katta oluşturulabilir.
 • Kurulum sırasında kaza riski daha azdır.
 • Asansör içinde biri ya da bir şey kaldığı zaman kurtarma operasyonu kolaylıkla yapılabilir. Normal asansörlerde kurtarma için yetkili ekibin gelmesi gerekirken bu asansörlerde etraftaki insanlar kurtarma yapabilir.
 • Acil durum olduğu zaman kuyuya inmeye gerek kalmaz. Müdahale için asansörün olduğu yer kullanılabilir.
 • Kurulumu, tamiri, bakım ve onarımı daha kolaydır. Aynı zamanda tüm bu işlemlerin maliyeti daha düşüktür.
 • Asansör için yedek parçaya ihtiyaç duyulursa parçanın temini daha kısa sürede kolaylıkla yapılır.
 • Deprem nedeniyle oluşan hasar diğer asansörlere göre daha azdır.
 • Bu asansörlerde kullanılan parçalar daha az olduğu için daha kolay çalışmaktadır. Aynı zamanda daha az bakıma ihtiyaç duyar.
 • Ağır yükleri kaldırmak için idealdir. Yüksek kaldırma kapasitesi en güvenilir olan asansör tipidir. Bu özelliği ile farklı alanlarda farklı amaçlarla kullanılmaktadır.
 • Teras asansörü tasarımları için uygun yapıdadır.
Yukarıda yer alan tüm özellikleri bu asansör tipi için geçerlidir. Hidrolik olarak adlandırılan bu asansörler sayesinde insanlar apartmanlarda, alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Birçok avantajı kullanıcıya sunan asansör sayesinde maddi ve manevi kazanç sağlanabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ