20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Süspansiyonlar

  • haberler
  • 08 Kasım 2020
  • Asansör Süspansiyonlar için yorumlar kapalı
  • 52 KEZ OKUNDU

Asansör Süspansiyon; Asansörler ilk kullanılmaya başlandığı zaman yük taşıma amacıyla kullanılmıştı. Yerin altında maden ocaklarında kullanılan asansörler zamanla geliştirilerek insan taşıma amacıyla kullanılmaya başlandı. Çok katlı ve derin binaların inşa edilmesiyle birlikte bina içerisine asansör sistemi kuruldu. Asansörler enerjiden tasarruf sağladığı gibi zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Asansör sisteminin verimli çalışması, can ve mal güvenliğini sağlaması adına bazı parçalara ihtiyaç duyulur. Süspansiyonlar bunlardan biridir. Asansör süspansiyonlar, asansör kabinin montajlandığı yerdir. Aynı zamanda süspansiyon üzerinde fren düzeneği bulunmaktadır.

Asansör Süspansiyonlar Nedir?

Süspansiyon, asansör fren elemanlarından biridir. Asansör süspansiyonlar sayesinde asansör kabinin güvenliği sağlanır. Asansör sisteminde oluşan bir aksilik ya da elektrik sisteminden kaynaklı bir sorun asansör hızını etkileyebilir. Asansör kabini ani hızlandığı zaman kabin sarsılacak ve ani düşüş yapacaktır. Bu ani hareketlenmenin sonunda can ve mal güvenliği riske atılmış olur.

Fren elemanları ise asansörün ani hareketini kontrol altına almak, kabin içindeki insanların ve yükün güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır. Süspansiyonlar kabine özel olarak üretilir. Belirli kabin ölçüleri doğrultusunda tasarlanan ve üretilen süspansiyonlarla birlikte özel olarak üretilen süspansiyonlar da bulunmaktadır. Asansör sistemi bir bütün halinde incelenmelidir. Kabin ölçüleri doğrultusunda asansör sistemine dahil olan tüm parça ve düzenekler hazır hale getirilir.

Asansör Süspansiyonlar Önemi

Asansör hareketi kontrol altına alınmadığı zaman can ve mal güvenliği riske girer. Asansör kabinin hareketi kontrol altında gerçekleşmelidir. Bu kontrolü sağlayan kurulu bir düzen vardır. Fakat beklenmedik sebeplerden dolayı asansör kabini hızlanabilir. Süspansiyon, fren elemanlarından biridir. Süspansiyon sayesinde asansör fren sistemi çalışmaktadır.

Asansör süspansiyonlar hayati önem taşıyor denilebilir. Asansör imalatının en önemli parçalarından biridir. Kabin ve fren sistemi arasında yer alır ve kabinin ani hızlanması durumunda fren bloklarının harekete geçerek kabin hızını yavaşlatmasını sağlar. Eğer süspansiyonların çalışmasında problem varsa bu ciddi sorun oluşturacaktır. Süspansiyon üretimi yüksek kalitede gerçekleştirilmelidir. Asansör sistemi için uygun özellikte süspansiyon kullanılmalı, süspansiyon kontrolü düzenli yapılmalıdır. Süspansiyonlar hem asansör kabini için hem de fren sistemi için önemle tercih edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ