25.06.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Saptırma Kasnağı

 • haberler
 • 12 Kasım 2020
 • Asansör Saptırma Kasnağı için yorumlar kapalı
 • 118 KEZ OKUNDU

Asansör Saptırma Kasnağı; Uzun yıllardır yük ve eşyaların dikey ya da yatay yöne doğru kolay bir şekilde taşımasını sağlayan elektrikli makineler bulunmaktadır. Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız bu elektrikli makineler yaşamımızı kolaylaştırması sebebi ile hayatımızda önemli bir yere sahip olmuştur.

 

 

Dışarıdan bakıldığında basit bir çalışma sistemine sahip olduğu düşünülen bu makineler teknik açıdan oldukça teferruatlıdır. Çünkü içerisinde bulunan her bir parça için belirli standartlar bulunmaktadır. Bu standartlar sağlanmaz ise olumsuz durumlar ile karşı karşıya gelinebilir. Standartların sağlanması güvenliliği yüksek oranda arttırmaktadır. Tüm bunların yanı sıra sorunsuz bir kullanım için bu elektrikli makinelerinin bakımlarının zamanında yaptırılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

Yardımcı tekerlek olarak da bilinen asansör saptırma kasnağı motordan gelen halatın yönünü değiştirmek için kullanılmaktadır. Halatın yönünün değişmesi ağırlığa düzgün şekilde ulaşmasını sağlamak içindir. Birkaç kelime ile toparlayacak olursak bu ürünün halata açısal genişlik kazandırdığını söyleyebiliriz. Kazanılması gereken genişlik kabin büyüklüğüne bağlı değişiklik göstermektedir.

 

 

Asansör Saptırma Kasnağı Özellikleri

 

 • Dış görünüş açısından değerlendirildiğinde asansör motor kasnağı ile benzer olduğu söylenebilir.
 • 100 mm ve 900 mm arası çapa sahiptir. Daha yüksek çapta ürün özel istekle üretilmektedir.
 • 2 rulmanlı olarak üretilmektedir. Rulman isteğe bağlı arttırılabilir.
 • Bu ürün üzerinde yiv yani oyuk sayısının belirlenmesinde belirli standartlar mevcuttur. Halat çapının artması ile bu ürün üzerinde oyuk sayısı da artmaktadır.
 • Sessiz ve titreşimsiz çalışma özelliğine sahiptir.
 • Balans ayarı yapılmıştır.
 • Zaman içerisinde deforme olmaması için ekstra sertleştirilmiştir.

 

Asansör saptırma kasnağı makine-motor kısmının altına gelecek şekilde yerleştirilmektedir. Yerleştirildiğinde ana kasnak ile aynı yönde olması gerekir. Bu ürünün mil yataklarının hem sağa hem de sola yerleştirilmesi dengede kalmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Asansör Saptırma Kasnağının Avantajı Nedir?

Asansör saptırma kasnağı halata açısal genişlik kazandırmanın yanı sıra motor sökülürken taşıyıcılık görevi üstlenmesi sebebiyle oldukça avantajlıdır. Motorun sökülmesindeki ilk aşama kabinin son durakta tamponlarının üzerinde durdurulmasıdır. İkinci aşamada halatlar önce bağlantı noktalarından sonra yardımcı tekerlekten en son ise kasnaktan sökülür. Üçüncü aşamada kasnak yenisi ile değiştirilmekte, dördüncü aşamada ise halat sırası ile kasnak, yardımcı tekerlek, bağlantı noktaları ve kabine bağlanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ