20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Ne Demek?

Asansör Ne Demek?

Asansör Ne Demek
Asansör Ne Demek

Uzun yıllardan beri kullanılan ve kullanım alanı günümüzde yaygınlaşan asansör ne demek? Asansör, ebatları ve imalatı ile yükleri ya da insanları içine alacak boyutta kabine sahip olan, yatay ya da dikey olarak kılavuz halinde ki raylar arasında belirli duraklara yük ya da insan taşımaya yarayan araca denilmektedir. Asansörler canlı ya da cansız yükleri yapının belirli bir katından başka bir katına götüren ya da yükseklere çıkarıp herhangi bir yerden indiren elektrikle çalışan bir araç olarak bir diğer değişle yükleri alçak yerlerden yüksek yerlere ya da tam tersi şekilde kullanılan bir platformdur.

 Dilimizde bir diğer adı da indirgeçkaldırgaç olan asansör ElishaGravesOtisin icadı olarak kaynaklarda geçmektedir. İndirgeçkaldırgaçın ilk kullanılan yeri Avrupa olarak bilinmekte ve Avrupa’dan bütün dünyaya yayıldığı kaynaklarda görülmektedir.

Asansör, toplumda insanlar için önemli bir yere sahip vazgeçilmesi zor icatlardan biridir. Dünya nüfusunun her geçen gün artması ve yerleşim yerlerinde buna bağlı olarak binaların kat sayılarının artması asansör ihtiyacını her geçen gün arttırmaktadır. Asansörler artık günümüzde neredeyse hemen hemen tüm binalarda görülmektedir.  Asansör çok katlı binaların vazgeçilmezi olmakla birlikte çok katlı binaların yapılması için en büyük kolaylıklardan biridir. Eski zamanlarda belirli fabrikalarda, maden ocaklarında ve benzeri yerlerde basit yapım asansörlerin kullanılması yük taşımak amacıyla mecburiydi. Yalnız bu asansörler elektrikli değil de buhar gücüyle çalışan bir mekanizmaya sahipti.

Asansörün Yaygın Kullanımı

Asansör ne demek?Asansör çok yaygın olmamakla birlikte günümüzde de görüldüğü üzere eski yapım binaların birçoğunda asansör görülmemekte fakat eksikliği çok çabuk fark edilebilmektedir.  Hatta ve hatta günümüzde bile bazı binalarda birden fazla asansör kullanımına ihtiyaç duyulabilmektedirler. Asansörler yalnızca binalarda kullanım alanına sahip olmamakla birlikte tiyatro ve sahnelerde, tren istasyonlarında ve deniz üzerinde yani gemilerde bile kullanım alanı kullanılan makinelerdir.

Asansörü Ne Oluşturur?

Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından ve toplumda en büyük kolaylıklardan biri olan asansör, fren sistemleri,makine motor, tahrik sistemleri,kabin,kumanda sistemleri, kapıları, zemin, elektrikli asansör butonları,hız kontrolleri, acil durum için çağrı düğmeleri, kaplamaları, tavanları,acil yardım düzeneği,ışıklandırma,karşılıklı haberleşme sistemleri,yedek güç kaynaklarından meydana gelmektedirler. Asansör ne demek diyenler için tüm bu parçaların birleşimi demekte yeterli olmayacaktır çünkü parçalar birleşse dahi doğru alana konumlandırma yapılmadığında işlevine ulaşmamaktadır.

Asansörün çalışması için askı halatıyla yükseltilmesi, zemin güvenlik fren cihazının da mevcut olması gerekir. Bu cihaz paraşüt olarak isimlendirilir, devreye girdiği zaman çelik kılavuz raylarına kelepçelenir ardından kabini frenler. Kısa süre zarfında durdurur. Kabin zemininin alt kısmına takılan paraşüt halat kullanılarak harekete geçirildiğinde hız regülatörünce devreye girmektedir. Randımanlı çalışma koşulunu sağlamak için düzenli kontroller yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ