20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Nasıl Yapılır?

Asansör Nasıl Yapılır?

Asansör Nasıl Yapılır
Asansör Nasıl Yapılır

Günümüzde pek çok yerde karşılaştığımız, insan ve yüklerin indirilmesi veya çıkartılmasını sağlayan makineler ile ilgili merak edilen sorulardan ilki şudur: Asansör nasıl yapılır?

Kullanım amacı bakımından farklı isimlerle anılan ve hayatımızı kolaylaştırıcı etkisi ile bilinen bu makinelerin üretim süreci dört başlıkta incelenmektedir.

İlk aşama teklif ve satıştır. Teklif ve satış sürecinin başlangıcı müşterilerin firmalar ile iletişim kurması ile başlar. Müşterilerden bazıları eski binalarına bazıları ise inşaat halinde olan binalara bu makineleri yaptırmak üzere başvururlar. Başvuru sonrasında yapılacak olan şey mimari projelerin incelenmesidir. Özellikle eski binaların projelerinin incelenmesi bu süreçte oldukça önemlidir. İnceleme sonrasında teknik şartnameye veya müşterilerin beklentilerine bağlı kalınarak bu makinelerin yapımının binalar için uygun olup olmadığı kontrol edilir.  Uygun görüldüğü ve anlaşma sağlandığı takdirde ikinci aşamaya geçilir.

İkinci aşama sipariş ve imalattır. Bu aşama röleve alınması daha basit bir tabirle binanın ayrıntılı bir şekilde ölçümünün gerçekleştirilmesi ile başlar. Daha sonrasında bir proje hazırlanarak onaya sunulur. Onaydan geçtiğinde parça seçeneklerinin belirlenmesi ve malzeme listesinin çıkartılması gerekmektedir. Bu da gerçekleştiğinde sipariş süreci biter, imalat süreci başlar ve firma tarafında müşteriye teslim tarihi bildirilir.

Üçüncü Aşama: Asansör Montajı Nasıl Yapılır?

Montaj aşamasına başlanılmadan önce ön hazırlığın iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi ve son kontrollerin yapılması gerekmektedir. “Asansör nasıl yapılır?” sorusunun cevabında bu aşama oldukça önemlidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği kuralları çerçevesinde montaj aşamaları sırası ile şu şekildedir:

  1. Rayın monte edilmesi
  2. Kat kapılarının montajının gerçekleşmesi
  3. Asansör tahrik sisteminin montajının gerçekleşmesi
  4. Asansör kabini ve karşı ağırlığın monte edilmesi
  5. Hız regülatörünün montajının gerçekleştirilmesi
  6. Kumanda sistemlerinin montajının gerçekleştirilmesi ve elektrik sistem bağlantılarının gerçekleştirilmesi
  7. Kuyu dibi elemanlarının montajının gerçekleştirilmesi

Dördüncü Aşama: Yapılan Asansörlerin Piyasaya Arz Edilmesi

“Asansör nasıl yapılır?” sorusuna verilen cevaptaki bu aşamada öncelikle montajı gerçekleşen asansörlerin son kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise teknik ve ruhsat dosyası hazırlanacaktır. Ruhsat alınmasından sonra bina yönetimine asansör kurtarma eğitimleri verilir ve asansörler üretici firmadan, bakımlarının gerçekleşeceği firmaya teslim edilerek piyasaya arzı gerçekleştirilmiş olur.

Bu makinelerin üretilmesinden montajına, montajından bakımına kadar her şey ilgili yönetmelikler çerçevesinde gerçekleşmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ