20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Nasıl Seçilir

Asansör Nasıl Seçilir

Günümüzde Kullanılan Asansörlerin Teknik Özellikleri

ASANSÖR NASIL SEÇİLİR
ASANSÖR NASIL SEÇİLİR

Asansörler yaklaşık iki yüzyıl boyunca insanların bir kattan diğerine eşya ve yolcu taşımasında kullandığı araçlardan biridir. Ancak temel prensip olarak aynı olsa da günümüz asansörleri ile eskileri arasında hem teknik özellikler açısından hem de güvenlik açısından büyük farklılıklar bulunmaktadır. Eski model asansörlerde ipli ve makaralı taşıma sistemleri kullanılmaktaydı. Bir ağırlık ya da makara düzeneği ile kontrol edilen bu asansörler pratik bir kullanım sağlamıyordu. Bunun için elektrikli asansör üzerine çalışılmaya başlandı. Fakat elektrikli asansörler ilk çıktıkları zamanlarda kapıların açılması için insan gücüne gereksinim duyuyordu. Bugünkü asansörlere getirilmiş sistemlerde otomatik kapılar ve manuel kullanım panelleri yer almaktadır.

Asansörlerin Çalışma Prensipleri

Bugün kullandığımız otomatik olarak bilinen asansörlerin çalışması önceden hazırlanmış bir programa göredir. Bu programlar asansörün bağlı olduğu merkezi bir bilgisayar sisteminde düzenlenir. Buna göre otomatik asansör sisteminin harekete geçebilmesi için hedef bir kat seçilmelidir. Bunun için kabin duvarına yerleştirilmiş olan manuel panel kullanılır. Buradan gidilmek istenen katın düğmesine basılarak program çalıştırılır. Girdi bilgisini alan program asansörün kapısını kapatır ve harekete geçmeye başlar. Hedef kata gelirken kabin içindeki yolcuların güvenliği düşünülerek oluşturulmuş frenleme sistemi devreye girer ve asansör yavaş bir şekilde durur. Hedef kata ilerlerken asansörün aradaki katlarda durması da mümkündür. Bu sayede asansörü tek seferde farklı katlardaki birden çok kişi kullanabilir.

Yapıya Uygun Asansör Nasıl Seçilir

Asansör taşımacılığından en iyi biçimde yararlanabilmek için uygun modelin bulunması gerekir. Uygun model ile birlikte yolculuğun süresi ve enerji maliyeti açısından uygun olabilecek bir kabin kapasitesinin de belirlenmesi gerekmektedir. Bu hesaplamalar ve model seçimleri uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde asansörler kullanışlı bir araç olabilir. Bu web adresinde bilgileri yer alan asansör şirketinin sunduğu hizmetler arasında yapılara göre asansör seçimi hizmeti de mevcuttur. Bu hizmetin yanı sıra seçilen asansörlerin uygun bir şekilde yerine monte edilmesi de verilen hizmetlerdendir. Asansörcülük alanında bilinen bir marka olan ve birçok yapının asansör işlerini yapmış bu şirket hizmetlerine internet adresinden ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ