18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Nasıl Çalışır?

Asansör Nasıl Çalışır?

Asansör Nasıl çalışır
Asansör Nasıl çalışır
Asansörler farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Asansörlerden farklı alanlarda yardım alınır. Günümüzde farklı birçok alanda asansör kullanılmaktadır. Hastaneler, okullar, fabrikalar, iş yerleri, kamu binaları… Hayatın her alanında yer alan bu asansörler kullanım alanına uygun olması için farklı özelliklerde tasarlanır ve üretilir.

Asansörlerin insanlara sağladığı avantajlar fazladır. Çok katlı binalarda kullanılan asansörler sayesinde insanlar rahatlıkla hareket edebilmektedir. Bina içerisinde zeminden en üst kata kadar çıkan asansörler dikey hareket eder. Bu hareketi sağlayan sistemler vardır. Bina içerisinde sadece bir asansör varsa asansörün hareketini kontrol etmek daha kolaydır. Fakat bina içerisinde birden fazla asansör varsa bu durumda bilgisayarlar devreye girer. Pek çok insan asansör nasıl çalışır diye düşünmektedir. Asansörlerin çalışma prensibi aslında karmaşık değildir. Birden fazla asansörün bulunduğu binalarda asansörlerin hareket kontrolünü bilgisayarlar sağlamaktadır. Kurulan program sayesinde asansörlerin dikey hareketi sağlanır.

Asansör Nasıl Çalışır ve Çeşitleri Nedir?

Asansörler aslında iki gruba ayrılır. Bunlar;

Asansörler temel olarak hidrolik ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılır. Hidrolik asansörlerle elektrikli asansörlerin çalışma prensibi farklıdır. Günümüzde genellikle elektrikli asansörler kullanılmaktadır. Elektrikli asansörler halatla çalışır. Hidrolik asansörler ise sıvı basıncının kullanılmasıyla çalışır. Peki, asansör nasıl çalışır sorusunun asıl cevabı nedir?

Hidrolik asansörler aslında makine dairesi bulunmayan asansörlerdir. Hidrolik yağ basıncının kullanılmasıyla asansör hareket eder. Hidrolik yağ basıncı kullanılarak piston hareket ettirilir. Piston hareketi ile asansör yukarı yönde harekete geçer. Asansör aşağıya ineceği zaman asansörün ağırlığı devreye girer. Elektrikli asansörlerde ise halat sistemi kullanılır. Halatın bir ucunda asansör kabini, diğer ucunda ise ağırlık vardır. Ağırlık aşağı hareket ettiği zaman asansör kabini yukarı yönde hareket alır. Asansör kabininin aşağı inmesi gerektiği zaman ağırlık yukarı yönde hareket eder. Asansör kabininin hareketinde elektrik kullanılır. Eğer binada elektrik olmazsa asansör kullanılamaz.

Asansör Nasıl Çalışır ve Sistemlerin Avantajları Nelerdir?

Asansör nasıl çalışır sorusunun cevabından sonra merak edilen bir diğer soru da farklı sistemlerin avantajları nelerdir? Asansörler, hidrolik ve elektrikli olarak iki temel gruba ayrılır. İki asansör sisteminin da sağladığı avantajlar farklıdır. Hidrolik asansörlerin sağladığı avantajlar:

  1. Makine dairesi olmaz, alandan tasarruf sağlar.
  2. Kolay ve güvenli kullanım sağlar.
  3. Yüksek taşıma kapasitesi vardır.
  4. Her bina için uygundur.

Hidrolik asansörlerin sağladığı avantajlar aslında elektrikli asansörleri de desteklemektedir. Fakat elektrikli asansörlerin bazı dezavantajları bulunur. Elektrikli asansörlerin makine dairesi olduğu için alanı kısıtlar. Elektrik olmadığı zaman asansör çalışmaz. Bu nedenle asansör içerisinde insanlar kalabilir. Asansöre müdahale gerektiği zaman makine dairesi ya da asansörün bir üst katı kullanılmalıdır. Fakat hidrolik asansörlerde olası bir müdahale için asansörün olduğu konum kullanılabilir. Günümüzde en çok elektrikli asansörler kullanılsa da hidrolik asansörler de sağladığı avantajlarla kullanılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ