18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Kuyusu

  • haberler
  • 06 Kasım 2020
  • Asansör Kuyusu için yorumlar kapalı
  • 50 KEZ OKUNDU

Asansör Kuyusu Nedir?

 

 

Asansör, insanları ve herhangi bir yükü dikey olarak taşımaya yarayan sistemin adıdır. Günümüzde binaların daha yüksek ve derin yapılması nedeniyle bina içerisinde hareket etmek zorlaşmıştır. Katlar arasındaki hareketi ve yükün taşınmasını kolaylaştırmak için asansörler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu asansörlerin hareket ettiği alana asansör kuyusu denilir. Kuyu, asansörün güvenle çalışması için gereklidir.

 

 

Asansör kuyusu perde betondan yapılmıştır. Toz oluşumunu önlemek amacıyla boyanır. Asansörler belirli bir yol üzerinde hareket eder. Asansörün hareket etmesi için kabin genişliğine uygun boşluk oluşturulması gerekir. Asansörler çelik profil kirişlerle bir boşluk içerisinde hareket ettirilir. Bu boşluğa ise kuyu denilmektedir. Kuyu, asansörün rahat hareket etmesi için gerekli olan bir alandır.

 

 

Asansör Kuyusu Nasıl Olmalı

 

Asansörler için kuyu önemli bir yere sahiptir. Günümüzde binaların olmazsa olmazı asansörlerdir. İnsanların kat arasında kolay hareket etmesini sağlayan asansörler aynı zamanda herhangi bir yükün kolay taşınmasını da sağlamaktadır. Kuyu yapılırken dikkat edilmesi gereken ve göz önünde bulundurulması gereken bazı kurallar vardır. Eğer kuyuya gerekli özen gösterilmezse asansörün çalışmasında problem çıkacaktır. Asansör kuyusu için öncelikle gerekli ölçüler alınmalıdır. Kuyu, asansörün rahat hareket edebileceği genişlikte olmalıdır.

 

 

Asansör boyutu ve kuyu arasındaki genişlik sağlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kuyu aydınlatmasıdır. Kuyu aydınlatmasında doğru ürünler kullanılmalıdır. Bina yapımında ya da asansör sisteminin kurulumunda kuyu dibinin en az 150 cm olarak yapılması önerilmektedir. Aynı zamanda kuyu dibinin su izolasyonunun eksiksiz olarak yapılması gerekir. Eğer su izolasyonunda problem olursa asansör sistemi ilerleyen süreçte arızalanacaktır. Kuyu yapımında kalıp ve demir parçaları kesilmeli, kuyu badanası yapılmalıdır. Kuyu dibine iniş olması için merdiven yerleştirilmelidir.

 

 

Asansör Kuyusu Firması Seçimi

 

 

Asansör kuyusu için firma seçimi önemlidir. Kuyu yapımında hata olmamalıdır. Firmalar incelendiği zaman garantili hizmet veren firmalar göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda kuyu yapımı için yetkisi olan firmaların başarı ve kalite belgesi olmalıdır. Belgeler incelenerek de firma seçimi kolaylıkla yapılabilir. Kuyu için öncelikle plan oluşturulur. Ardından kuyunun projesi hazırlanır. Bu proje doğrultusunda çalışmalar başlanır. Adım adım kuyu inşaatı tamamlanır ve asansör için kullanıma hazır hale getirilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ