18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Korkusu Nasıl Yenilir?

Asansör Korkusu Nasıl Yenilir?

Asansör Korkusu Nasıl Yenilir
Asansör Korkusu Nasıl Yenilir

Asansör korkusu aslında sadece asansör korkusu şeklinde bir korku şekli bulunmamaktadır. Kapalı alan korsu olarak geçmektedir. İnsanlar dar olarak nitelendirdikleri asansörün içerisinde kapalı kalma düşüncesi ile yoğun korku hissi duymasına neden olur.

Klastrofobi; Ruhsal bozukluklar sınıflandırma sisteminde durumsal bir fobi olarak geçer. Kişinin kaçma ihtimali bulunmayan yerlerde kısıtlı yerlerde yaşadığı yoğun korku ve kaygı olarak nitelendirilebilir. Kaçamayacakları alanlara girdikleri zaman kiişlerin yoğun korku hatta panik safhasına varan durumlardır.

Buradaki sorun aslında ortada bir sorun bulunmamışken kapalı alanın kendisini bir tehdit olarak algılamak ciddi anlamda korku ve kaygı tepkileri vermektir. Asansör kabinleri, MR cihazlarıda bahsedilen kısıtlı alan örneklerindendir.

Kapalı alan korkusunun geçici olarak geçmesini sağlayacak bazı yöntemler uygulanabileceği gibi uygulanacak bu yöntemler korkunun tamamen ortadan kalkmasını sağlamadığı gibi devamlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Kapalı alan korkusunun (Asansör Korkusu) geçmesi için öncelikle panik ataklarınız bulunuyorsa bunları silmeniz gerekmektedir. Panik ataklar kapalı alan korkusundan hariç bir olay olması nedeni ile panik atakların nasıl yenileceği hususu ayrı bir gündem konusudur.

Asansör Korkusu (Klostrofobi) yenmek amacı ile macı ile sanal gerçeklik uygulamaları daha yaygın kullanılmaya başlanabilmektedir. Kişiler bulundukları yerde korkuluraı ile yüzleşirken kendilerini de güvende hissedebildikleri için daha rahat adım atabilmektedirler.

Başarısızlık duygusuna kapılmamak amacı ile adım adım anlatacak olursak. öncelikle asansöre bindiğinizi hayel olarak düşünün ve bunu başarabildiğinizi kendinize inandırın. Daha sonra güvenli bir ortamda bulunduğunuzu da bilerek sanal gerçeklik uygulamaları ile asansöre binme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Duygularınızın zirve yaptığı noktalarda uzmanların gösterdiği gibi duygularnıızı azaltacak yöntemeleri uygulamaya başlayarak duygu yoğunluğunuzu azaltarak başarı oranınızı artırabilirsiniz.

Unutulmamalıdırki, panik atak veya diğer fobi durumlarında profesyonel çözümler daha kalıcı ve etkili sonuçlar oluşturmaktadır. Yardım almak sureti ile fobilerinizi çok daha rahat yenebilirsiniz.

Klostrofobi İçin hangi Doktora Gidilir?

Asansör korkusu MR korkusu, Kapalı alan korkusu gibi korkularınızda yardım almak için bir alanında psikiyatristtir veya pisikoloktan yardım randevu almanız gerekmekedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ