24.06.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Kapısı Nasıl Açılır?

Asansör Kapısı Nasıl Açılır?

Asansör Kapısı Nasıl Açılır
Asansör Kapısı Nasıl Açılır

Bir kattan diğer bir kata inmek veya çıkmak amacıyla kullanılan asansörlerin kullanımı için içerisine girildiğine katın bulunduğu butona basılması yeterli olacaktır. Ancak bu makineler içerisinde bulunan butonlar sadece kat sayıları ile sınırlı değildir. Ayrıca asansörün içeriden açılmasını sağlayan buton, içeriden kapanmasını sağlayan buton, durmasını sağlayan buton ve acil durum butonu gibi butonlarda kullanılmaktadır. “Asansör kapısı nasıl açılır?” sorusuna verilebilecek ilk cevap asansördeki kapıyı açmayı sağlayan düğmenin kullanılması olacaktır. Kabinin katlarda olduğu ve kapının yeni kapandığı durumlarda, kapıyı açma komutu veren butonun kullanılması sonuç verecektir. Ancak bu makine arızalı olduğunda, elektrik kesintisi yaşandığında veya doğal afetlerde asansör kapısının açılması için farklı yollar izlenir.

Asansör Kapısı İçeriden Nasıl Açılır?

“Asansör kapısı nasıl açılır?” yazılıp arama motorunda aratıldığında içeriden nasıl açılacağına dair pek çok sonuç çıkmaktadır. Ancak asansör kullanılırken içerisinde kalındığı durumlarda yapılması gereken ilk şey asansör içerisindeki açma butonuna basılması olacaktır. Açılmıyorsa ise dışarıdan yardım istenilmelidir. Yardım istenilmesi; dışarıya doğru seslenilerek, acil durum butonuna basılarak veya cep telefonu ile yakınlar aranarak yapılabilir. Panik yapılmaması ve dışarıdan yardım beklenilmesi can güvenliğiniz açısından yapılacak en doğru şey olacaktır Çünkü alttan üstten veya yandan çıkılmaya çalışılması ciddi şekilde yaralanmalara sebep olabilir.

Asansör Kapısı Dışarıdan Nasıl Açılır?

“Asansör kapısı nasıl açılır?” sorusunun cevabı; dışarıdan acil durum kapı kilit anahtarının kullanılmasıdır. Daha önce bu işin eğitimini alan bina yöneticileri veya yetkili personel acil durum kapı kilit anahtarı sayesinde asansör kapısı açılarak içerisinde bulunanlar kurtarılmaktadır. Bu işin yapılması için dikkat edilmesi gereken en temel husus; asansör elektriğinin şalterden kapanması ve kapalı olduğundan emin olunmasıdır. Sonrasından kapı kilit anahtarı asansör kapısının deliğine yerleştirilir. Yerleştirilmesinin ardından ise bir elle sabit tutularak açma yönüne bağlı olarak sağa veya sola çevrilir ve diğer elle kapı tumağından tutularak kapının açılması sağlanır.  Tam otomatik kapıya sahip olan asansörlerde ise yapılması gereken kapı açma anahtarının açık konumda sabit tutulması ve kapı açıklığından tutularak kapının açılma yönüne doğru çekilmesidir.

Acil durum kapı kilit anahtarı bina yöneticisinin kontrolündedir. Bu anahtarı yeterli bilgiye sahip olmayanların kullanmaması gerekir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ