20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Kabin Ölçüleri

Asansör Kabin Ölçüleri

Asansör Kabin Ölçüleri
Asansör Kabin Ölçüleri

Asansörler sayesinde insanların hayatı kolaylaşmıştır. Asansör, yapıların içerisine kurulan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yapı içerisinde hem insanlar hem de yükler dikey olarak hareket eder. 19. yüzyılda kullanılmaya başlanan asansörler zamanla geliştirilip günümüzdeki haline getirilmiştir. Asansörler, açılıp kapanan kapıları olan kabinlerden oluşur. Bu kabinler sayesinde insanlar ve herhangi bir yük taşınır.

Asansör kabinleri amaca uygun olarak tasarlanmakta ve üretilmektedir. Her kabinin özelliği aynı değildir. Asansörün kullanılacağı yapı, asansörün kullanım amacı ve sistemin ne kadar ağırlık kaldıracağı yönünde kabin özellikleri belirlenir. Asansör kabinleri farklı boyutlarda ve özelliklerde olmaktadır. Çünkü asansörler farklı kullanım alanına sahiptir. İnşaat sektöründe, fabrikalarda, apartmanlarda, hastanelerde ve daha birçok yerde asansör kullanılmaktadır. Farklı alanlarda kullanılan asansörler de bu doğrultuda kullanım amacına uygun olmalıdır. Bu nedenle asansör kabin ölçüleri ve özellikleri değişiklik gösterir.

Asansör Kabin Ölçüleri Neye Göre Değişir?

Asansörler enerjiden ve zamandan tasarruf sağladığı gibi hareket kolaylığı da sağlamaktadır. Aynı zamanda asansörler sayesinde yük taşıma işlemleri de daha kolay gerçekleştirilmiştir. Asansörler, kurulu bir sistem üzerinde hareket eder. Aslında hareket eden asansör kabinidir. Asansör kabini o sistemde bulunan odalardır. Dört tarafı kapalı olan bu odalar farklı modellere sahiptir. Yapı içerisinde dikey hareket eden, kapıları olan, insanları ve yükleri taşıyan bu kabinler önemli bir yere sahiptir. Asansör bakımının aksatılması durumunda bu kabinlerin hareketi kısıtlanır. Olası bir aksilik durumunda ise kabin içerisinde insanlar kalabilir.

Asansör kabinleri farklı boyutlarda üretilir. Örneğin normal bir apartmanda bulunan asansörün kapasitesi 4 – 6 kişilikse asansörün kabini o doğrultuda boyutlandırılır. Hastanelerde kullanılan asansörler ikiye ayrılır. Bunlardan biri normal vatandaşlar içindir. Diğeri ise yatak, hasta ve yük taşımak içindir. Yatak, hasta veya yük taşımak amacıyla tasarlanan asansör kabinlerinin boyutları daha büyüktür. Asansör Kabin Ölçüleri kişi sayısına göre değişir. Yani 1 kişi 80 kg ağırlıkta hesaplanır ve 4 kişilik bir asansör 320 kg kapasiteye sahip olur. 4 kişilik asansör kabininin özellikleri ise şu doğrultudadır.

  1. 320 kg kapasiteye sahiptir.
  2. Kabin içerisine 4 kişi yerleşebilir.
  3. Kabinin iç alanı 0.9 metrekaredir.
  4. Kabinin iç genişliği 900 milimetredir.
  5. Kabinin iç derinliği 1000 milimetredir.
  6. Kabinin iç yüksekliği 2150 milimetredir.
  7. Kabinin kapı genişliği 700 milimetredir.
  8. Kabinin kapı yüksekliği 2000 milimetredir.
  9. Raylar arasındaki mesafe 1030 milimetredir.

Asansör Kabin Ölçüleri Neden Önemlidir?

Asansör kabin ölçüleri önemlidir. Çünkü her kabinin ayrı bir kapasitesi vardır. Eğer bu kapasite aşılırsa ciddi sorunlar yaşanabilir. Asansörler farklı ölçülerde ve özelliklerde üretilir. Asansörlerin ölçüleri ve özellikleri daima göz önünde bulundurulmalıdır. Asansörler üretilirken onlar için belirli bir kapasite belirlenir. Eğer asansörü kullanan yolcular bu kapasiteyi aşarsa asansörün arızalanmasına neden olabilir. Asansörün arıza yapmaması ve doğru bir düzenle çalışması için kapasiteye dikkat etmek gerekir.

4 kişilik yani 320 kg kapasitelik bir asansöre 6 kişi yani 650 kg eklendiği zaman asansör bu yükü taşıyamaz. Asansörlerde kullanılan halatlar ya da sistem, kabinlerin kapasitesine göre ayarlanmıştır. Eğer kabin içerisine kapasiteden fazla ağırlık eklenirse asansör sistemi bu ağırlığı kaldıramaz ve arıza yapar. Halatlı asansörlerde halat kopması gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Eğer asansörler olması gerektiği gibi kullanılmazsa zamanla ciddi hasar görecek, can ve mal kaybının yaşanmasına neden olacaktır. Asansör kabinleri doğru koşullarda kullanılmalıdır. Aynı zamanda asansör kabinlerinin bakım ve onarımı düzenli olarak yapılmalıdır. Asansör kabinlerinin kapıları, kabin içindeki düğmeler kontrol edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ