18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör en alt kat şalteri

  • haberler
  • 01 Kasım 2020
  • Asansör en alt kat şalteri için yorumlar kapalı
  • 41 KEZ OKUNDU

Asansör en alt kat şalteri, asansör sisteminin onlarca bölümünden birisidir. Aynı zamanda kuyu sonu şalteri olarak da adlandırılır. Sınır kesici görevindedir ve son kat şalteri ile birlikte kabinin en alt ve en üst duraklarda inme ve çıkması sınırlarını aştığında devreye girerler. Asansör en alt kat şalteri sayesinde kabinin kuyu sonuna çarpması engellenir. Bu yapılırken şebeke akımını ya da kumanda devresinin akımını keserek kabin durdurulur. Bunu yapan güvenlik tertibatına asansör en alt kat şalteri denir.

Söz konusu sınır kesicilerin çalışma prensibinde kabin en alt ve en üst sınırlar arasında gelip gider. Kontrol kumandalarında kontrol edildiği üzere kabinin en alt ve en üstte iki nokta arasında gider gelir. Bunu sağlarken güvenlik ön plandadır ve kabindekilerin herhangi bir sarsıntı yaşamaması amaçlanır. Tamponlar yerleştirilir. Tamponlar üzerine kabin, çok yavaş bir şekilde iner. Benzer şekilde en üst kat sınırında da tamponlar vardır ve buralara geldiğinde de asansör kabini bir noktadan yukarıya çıkmaz. Eğer alt sınırı ya da üst sınırı geçerse bu durumda sınır kesiciler devreye girerek kabini durdurur.

Asansör En Alt Kat Şalteri Fonksiyonu ve Önemi

Asansör sistemlerinde en önemli husus güvenliktir. Hatta asansörlerin güvenli olabilmesi adına düzenli aralıklarla bakımının yapılması gerekir. Üstelik asansör bakımı yönetmeliğe tabidir ve gerek kurulumunu gerekse bakımını, muayenesini sadece yetkili kişiler, kurumlar yapabilir. Bütün bu sıkı tedbirlerin gerekçesi güvenliktir. Ortaya çıkacak en ufak bir hata, kusur can ve mal kaybına yol açabilir.

Asansör sistemi içerisindeki düzeneklerin büyük çoğunluğu güvenliği ağlamak adınadır. Hatta bu güvenlik, inisiyatife bırakılmaz. En kötü, en uzak ihtimaller düşünülerek güvenlik önlemleri alınır. Asansör en alt kat şalteri de bunlardan bir tanesidir.

En üst kattan bir alt kata dahi inecek olsa bir kabinin güvenli şekilde inmesi gerekir. Bunun için çeşitli şalter sistemleri, şalter devreleri düzenlenir. Şalter sistemleri aydınlatma, kumanda, kontrol paneli gibi düzeneklerde farklı, asansör en alt kat şalteri ve en son kat şalterinde farklıdır. Bunların birbirinden bağımsız olması da yine asansör güvenliğinin bir gerekçesidir. Herhangi bir elektrik kesintisinde bütün noktaların aynı anda devre dışı kalması güvenlik zafiyeti oluşturur.

Asansör En Alt Kat Şalteri Üreten Firmalar

Asansör en alt kat şalterive şan kat şalteri kabinin en alt ve en üst durumlarını sınırlandırır. Kabine bir nokta konulur ya da makine dairesinin zeminine yerleştirilir. Kabin tarafından da çalıştırılırlar. Kabine tespit edilme durumu daha çok yüksek hızlı asansörlerde, makine dairesine yerleştirilmeleri ise düşük hızlı asansörlerde tercih edilen bir uygulamadır. Gerek son kat gerekse ilk kat şalterlerinin motor ana devresini kesen tipleri de bulunmakta, kullanıcılara farklı alternatifler sunulmaktadır.

Sayfamızda tüm Türkiye’nin en başarılı asansör üretici firmaları bulunmaktadır. Sayfamızda yer alan firmalarımızın her birisi için bir mağaza açılmış ve burada ürünlerini, hizmetlerini, markalarını tanıtma şansı tanınmıştır. Ürünlerine dair bütün bilgileri aktarabilmekte, resimlerle ürünlerini gösterebilmekte, isterlerse ürünlerine, markalarına ait video görüntüleri koyabilmektedirler.

Asansör en alt kat şalteri konusunda yardım alabileceğiniz en iyi firmaları sayfamızda bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan şalter ve diğer asansör sistemi malzemelerini inceleyebilir, karşılaştırabilir, fiyat ve hizmet detayı hakkında bilgi alabilirsiniz. Hızlı ve güvenli çözümler sayesinde ister en yakınınızda bulunan firmamızdan isterseniz en iyi hizmeti alacağınızı düşündüğünüz firmamızdan asansör alt kat, son kat şalterlerine dair hizmet alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ