20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Elektrik Panosu

  • haberler
  • 03 Kasım 2020
  • Asansör Elektrik Panosu için yorumlar kapalı
  • 53 KEZ OKUNDU
Armeda Asansör

Armeda Asansör

Aspiva Asansör

Aspiva Asansör

Tunç Asansör

Tunç Asansör

Asansör Elektrik Panosu; Asansörler insanlar tarafından oldukça fazla kullanılmakta. Zamanla asansörlere duyulan ihtiyaç sayesinde günümüzde çok katlı binalarda asansör kullanımı oldukça yaygın. Asansörlerin sağladığı avantajlar sayesinde insanlar günlük hayatında kolaylıklarla karşılaşıyor. İnsanlar asansör kullanırken sadece kabini görüyor. Oysa asansör kabiniyle birlikte bina içerisinde kullanılan bir sistem bulunuyor. Bu sistemin bir parçası olan asansör elektrik panosu ise normal kullanıcılar tarafından pek bilinmiyor, görülmüyor. Elektrik panosu, asansör sisteminin en temelinde yer alıyor. Elektrik panosu aslında asansör sisteminin çalışmasını sağlıyor ve kontrol ediyor. Elektrik panosu, asansör sisteminin oldukça önemli bir parçasıdır.

 

 

Asansör Elektik Panosu Özellikleri

 

 

Asansör sisteminin çalışması için birçok parçaya ihtiyaç duyulur. Fakat asansör sisteminin çalışmasını kontrol edecek, asansör kabinin hareketini izleyecek ve inceleyecek bir sisteme ihtiyaç vardır. Asansörler için kullanılan elektrik panosu tüm bu görevi yerine getirmektedir. Asansör elektrik panosu özellikleri şu şekilde anlatılabilir;

 

 

  • Asansör makine sisteminin güç ihtiyacını karşılar.

  • Asansör sisteminin çalışma anlarını takip eder.

  • Asansör sisteminin hareketini kontrol eder.

  • Asansör sisteminin güvenle çalışmasını sağlar.

 

 

Elektrik panosuna asansör sisteminin beyni ve güç kaynağı denilebilir. Asansör sisteminde yaşanan hareketliliği kontrol eder, makine ve sistemin güç ihtiyacını karşılar. Asansör sisteminin en önemli parçası olan elektrik panosu ciddi önem taşımaktadır.

 

 

Asansör Elektrik Panosu Çeşitleri

 

 

Asansör sistemi için önem taşıyan elektrik panoları farklılık göstermektedir. Asansörler bir bütün olarak incelenmeli, asansör sisteminde yer alan tüm parçalar birbiri ile uyum sağlamalıdır. Asansörler farklı modellerde üretilmektedir. Makine dairesiz asansörler, hidrolik asansörler, tek hızlı asansörler, çift hızlı asansörler olmak üzere farklı asansör modelleri bulunmakta. Asansör modelleri ve asansörlerin çalışma düzeni farklılık gösterdiği için asansör elektrik panosu da farklılık göstermektedir. Asansör modeline uygun elektrik panosunun tasarlanması ve üretilmesi, üretilen panonun asansör sistemine uygulanması gerekir. Panolar bakıldığı zaman karışık gibi görünse de aslında anlaşılır bir yapıya sahiptir. Her pano modelinde kabloların, düğmelerin ve göstergelerin yeri farklılık gösterebilir. Elektrik panosunda önemli olan panonun asansör sistemine uyumlu olmasıdır. Pano seçimi yapılırken asansör sisteminin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ