18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Deprem Sensörü

Asansör Deprem Sensörü

Asansör Deprem Sensörü
Asansör Deprem Sensörü

Hayatımızı büyük anlamda kolaylaştıran ve pek çok yerde karşılaştığımız makinelerden olan asansörlere olası doğal afet durumlarının algılanması için ufak cihazlar yerleştirilerek güvenlik sağlanmaktadır. Yerleştirilen bu cihazlar doğal afetler meydana geldiğinde bu makinelere gereken komutu vererek içerisinde yer alan kişilerin güvenli bir şekilde inmesini sağlayacaktır. Bir diğer rolü binadaki gaz akışının güvenli bir şekilde kesilmesini sağlamaktır. Doğal afet durumlarında gaz akışının devam etmesi yangın veya patlamalara yol açabilir. Son rolü ise binanın elektriğini kontrol altına alabilmesidir. Can güvenliği açısından oldukça önemli olan bu cihazlar tercih edilirken kalitesinden emin olmak gerekmektedir. Kaliteli olmayan cihazların kullanılması tehlikelerle karşı karşıya gelinmesine sebep olabilir.

Asansör deprem sensörü genellikle makine dairelerinin içerisine yerleştirilmektedir ve yerleştiği konumdan tüm katları algılayarak gerekli durumlarda komut vermektedir.

Asansör Deprem Sensörü Özellikleri Nelerdir?

Sarsıntı bir diğer adı ile sismik dalgaların hissedilmesi sonucunda devreye girerek can güvenliğinin sağlanmasını sağlayan asansör deprem sensörü oldukça ekonomik bir çözümdür. Bu cihazlar özellikle büyük işyerleri ve sanayi tesislerinde kullanılarak güvenliğin sağlanması amaçlanmaktadır. Bu cihazların ilk özelliği kolay bir kurulumunun olması sebebi tüm kumanda sistemlerine uygun olmasıdır. İkinci özelliği istenilen miktarda duman detektörünün eklenebilmesi sayesinde yangına karşıda tam koruma sağlanmasıdır. Üçüncü özelliği kısa devre yapma ihtimalinin olmamasıdır. Dördüncü özelliği yangın ve sismik dalgalara karşı devreye girecek prosedürün denenmesine imkan sağlamasıdır. Beşinci ve son özelliği ise tüm elektrik ve gaz tesisatını tek bir noktadan kesme imkanı tanımasıdır. Bu sayede oluşacak doğal afetler tek bir noktadan kontrol edilebilir.

Asansör Deprem Sensörü İle İlgili Yönetmelik

Binaların Yangından Korunması Yönetmeliği TS EN 81-77 Standardı’na göre binalarda bulunan asansör deprem sensörü sismik dalgaları hissettiği andan itibaren yönetimini sağladığı makinelerin yeni komut almayı bırakmasını ve daha öncesinde alınmış olan tüm çağrıları iptal etmesini sağlamaktadır. Sismik dalgalar hissedildiğinde makine kullanılmıyorsa bulunulan katta kapılarının açık beklemesi sağlanmakta, kullanılıyorsa ise en yavaş bir şekilde en yakın kata kabinin durması ve kapıları açık şekilde beklemesi gerekmektedir. Aynı binada yer alan iki asansör için tek bir detektörün yeterli olduğu bilinmektedir.Bu yönetmeliğin uygulanıp uygulanmadığına dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ