20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Boşluğu

Asansör Boşluğu

Asansör Boşluğu
Asansör Boşluğu

Asansör boşluğu binalarda kullanılan asansörlerin bölümlerinden sadece birisidir. Günümüzde son derece yaygın şekilde kullanılan, halatla tahrik edilen asansörlerin genel bölümleri arasında boşluklar da yer aldığından merak uyandırmaktadır. Asansörün belli başlı bölümleri sıralanırken ilk sırada boşluk gelmektedir. Dikkat çeken ve önemi merak edilen bu bölüm oldukça önemlidir.

Söz konusu bölüm asansörlere göre değişkenlik göstermektedir ve tek tip olarak nitelendirilmemelidir. Pek çok ayrıntıya göre değişkenlik gösteren bölümü işinin uzmanları oluşturmaktadır. Hayati önem taşıyan asansör bölümleri düzenli kontrol gerçekleştirilerek uzun vadeli kullanım olanağı sunabilir. Boşluk da gerekli olan kontroller neticesinde daha doğru şekilde belirlenir ve imal edilir. Peki, boşluk nasıl olmalıdır?

Nasıl Olmalıdır?

Asansör boşluğu diğer bir deyişle kuyusu kabinin boyutlarına ve asansörün sahip olduğu ya da olacağı hıza göre değişkenlik göstermektedir. Belirtilen nitelikler doğrultusunda dizayn edilen bölüm asansörün yapı taşlarında sadece birisidir. Kabin ile karşıda yer alan ağırlığın düşey doğrultuda ki hareket alanı duvarla çevrilir ve bu alana boşluk adı verilir. Boşluk sadece bir adet değildir. Asansör kabininin son duraklarda bulunma durumuna bakılarak altta ve üstte belirtilen miktarda boşluklar bulunmaktadır, bu boşluklar emniyeti ifade eder. Öyle ki boşluğun üst kısmına baca adı verilirken alt boşluğa da kuyu denilmektedir. İki farklı terimle ifade edilen boşluk duvardan tavana kadar belirli malzemelerle yapılmalıdır.

Yapımında Kullanılan Malzemeler

Asansör boşluğu yani kuyusu yapılırken standart malzemeler kullanılmaktadır. Boşluğun duvarları tavandan tabana kadar beton perde, tuğla ve çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılmalıdır. Bu malzemeler bölümün oluşturulması için aktif rol oynadığından kalite standartlarına uygun şekilde tercih edilmektedir. Aynı kutu içerisinde iki ya da daha fazla kabin çalıştırılacaksa kabinler arasına muhakkak koruyucu paravan konulmalıdır. Koruyucu paravan iki kabin arasında ki güvenliği de üst noktaya taşımaktadır. Güvenlik asansörlerin her alanında ilk etmen olarak öne çıkmaktadır. Hem can hem de mal güvenliğini sağlamak şarttır. Ayrıca asansör boşluğunda rahatlıkla çalışmak için prosedür gereği boşluk bırakılmalıdır. Boşluğun mesafesi alana göre değişiklik gösterebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ