18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalı?

Asansör Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalı
Asansör Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalı

Asansör Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalı?

Yüklerin ya da insanların taşınması için kullanılan asansörler hizmete dâhil edildikten sonra, canlıların ve insanların güvenliği ile sağlığını tehdit etmeyecek düzeyde kullanım sağlamak adına; bakımı, işletmesi, yıllık kontrolü, servis hizmetinin denetimi ile satış sonrası ve garanti hizmetleri için bazı kurallar bulunmaktadır. Söz konusu kuralları uygulaması için Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği hazırlanmıştır. Yönetmelikte asansör bakımı ne kadar sürede yapılmalı gibi daha pek çok konuya açıklık getirilmekte ve yanıtlarına yer verilmektedir. Yönetmelik yürürlüğe girmeden önce monte edilmiş olan ve hala aktif şekilde çalışan ya da asansör yönetmeliği dâhilinde monte edilmiş asansörleri içine alan yönetmelik gereği bakım süresi belirlenmektedir. Yönetmelik sayesinde bütün ayrıntılar belirlenerek uygulamaya konmuştur.

Asansör Bakımında Dikkat Edilen Hususlar

Asansörün yetkili servisi yani asansörü monte eden firma, monte işlemi gerçekleşen asansör için verilen garanti süresi boyunca servis ve bakım hizmetlerini sunmak zorundadır. Bina sorumlusu ve asansörü monte eden firma yani yetkili servisi arasında aylık olarak servis ve bakım hizmeti sözleşmesi gerçekleştirilmelidir. Bina sorumlusu da verilen garanti süresinin bitiminden itibaren asansörü monte eden ya da asansörün yetkili servisi ile aylık servis ve bakım hizmeti sözleşmesi yapmak zorundadır. Peki, asansör bakımı ne kadar sürede yapılmalı?

Asansör servisince gerçekleştirilen bakım periyodik olarak ayda bir defa yapılmaktadır. Asansörün, asansörü oluşturan bütün parça ve akşamların bakımı bir talimat doğrultusunda yapılmaktadır. Söz konusu talimat asansörü monte eden firma tarafından hazırlanmaktadır. Düzenli olarak gerçekleştirilen asansör bakımı hizmetleri sayesinde insanların ve diğer canlıların hayatı riske atılmamış olacaktır. Riskleri tamamen ortadan kaldırmak adına gerçekleştirilen çalışmalar olağan sayılmalıdır ve rutin halinde olması zorunludur.

Düzenli şekilde gerçekleştirilen bakımlarda asansörlerin durumuna göre renkler verilmektedir. Yeşil, mavi, sarı ve kırmızıdan oluşan renk etiketleri asansörün güvenlik durumunu açığa çıkartmaktadır. Renkler göz önünde bulundurularak gerekli işlemler uygulanmalı aksi halde yasal süreç başlatılmalıdır. İnsanların ve diğer canlıların hayatını riske atmamak adına muhakkak verilen renkler dikkate alınmalı ve işlemler bu yönde uygulanmalıdır.

Asansör Bakımının Aşamaları

Asansör bakımı ne kadar sürede yapılmalı diyenler için cevabı verdik fakat söz konusu bakım hangi aşamalardan oluşmaktadır? Gerçekleştirilen asansör bakımının beş aşaması bulunmaktadır. Aşamalar asansörler için sabittir yani değişmemektedir. Asansör bakım aşamaları şu şekildedir;
  1. Yağlama ve temizleme aşaması
  2. Asansörün kontrol aşaması
  3. Asansöre bağlı kurtarma çalışmalarının düzenlendiği aşama
  4. Asansörün ayarlama işlemlerinin yapıldığı aşama
  5. Son olarak kullanıma ya da yıpranmaya bağlı şekilde meydana gelen bileşenleri onarmak ya da değiştirmek.

Aşamalar bütün asansörler için uygulanmakta, güvenlik en üst düzeye çıkartılmaktadır. Aşamaların uygulanma sırası değişebilmektedir. Asansörlerin düzenli yani periyodik bakımı her ay gerçekleştirilmek zorundadır. Periyodik bakımı gerçekleştirilmeyen asansörler güvenliği riske atmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ