18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır
Asansör Bakımı Nasıl Yapılır

1. GÜVENLİK KURALLARINA UYUN VE ONARIMLARA DEVAM EDİN

Tamamen işlevsel bir asansör sağlamak için güvenlik kurallarına uymanız ve onarımlarla güncel tutmanız gerekir. Gerekli onarımların güncel bir kaydını tutmak her zaman iyi bir fikirdir, böylece hızlı bir şekilde uygun önlemleri alabilir ve tekrar eden sorunları fark ederseniz profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz. Bir kayıt tutmak ve ona bakmak, asansörünüzde tekrar eden sorunları hemen çözerek nihayetinde paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, günlüğünüzü her zaman asansör onarım şirketinizle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca, güvenliğiniz ve asansörünüzün gereksiz yere hasar görmesini önlemek için uymanız gereken belirli kurallar vardır.

Asansörünüzün arızasız olarak çalışmasına yardımcı olmak ve ek onarım masraflarından kaçınmak için bu güvenlik ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır

 • Asansörün ağırlık sınırına dikkat edin – aşırı yüklemeyin.
 • Tüm içeriği kabin kapısı ve kabin duvarlarından en az 2 inç uzakta tutun.
 • Asansörünüze girip çıkmadığınız sürece kat kapılarını her zaman kapalı tutun.
 • Araba kapısı veya kat kapısı kilitleme sistemi arızalı görünüyorsa asansörünüzü çalıştırmayın.
 • Kapı kilitlerini veya diğer güvenlik özelliklerini asla kurcalamayın, baypas etmeyin, devre dışı bırakmayın veya çıkarmayın.
 • Garip sesler duyarsanız veya sürüş alışılmadık görünüyorsa asansörünüzü çalıştırmayın.
 • İnmeden veya binmeden önce asansörün tamamen durduğundan emin olun ve adımınızı izlediğinizden emin olun.
 • Asansör hareket halindeyken araba kapısını açmayın veya makas tarzı bir kapıdaki açıklıklardan ellerinizi veya ayaklarınızı sokmayın.

2. DÜZENLİ BAKIM PLANLAYIN

Konut asansörünüzün en iyi durumda olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, düzenli bakım planlamaktır. Ev sahipleri asansörlerinin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için bazı adımlar atabilirken, sıradan bir kişinin asansör arızasını tespit etmesi ve ne yapacağını bilmesi yine de zordur. Şüphe duyduğunuzda, eyleme geçmeden önce daima bir onarım şirketiyle iletişime geçin.

Bir asansör onarım şirketi ile düzenli bakım planlayarak, bir şeyler ters gidene kadar harekete geçmeyi beklemek yerine, olası sorunların oluşmadan önce üstesinden gelirsiniz. Rutin bakım, asansörün işlevselliğini de geliştirebilir ve kullanıcılar için daha sorunsuz, daha hızlı yolculuklar sağlayabilir. Düzenli randevular arasında, profesyonellerin bir sonraki planlanmış ziyaretlerinde sorunu tespit etmelerine yardımcı olmak için karşılaştığınız küçük sorunları takip edebilirsiniz. Düzenli bakım planlayın

Onarımlara ayak uydurmanın ve konut asansörünüzün en iyi durumda olmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, düzenli bakım planlamaktır. Ev sahipleri asansörlerinin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için bazı adımlar atabilirken, sıradan bir kişinin asansör arızasını tespit etmesi ve ne yapacağını bilmesi yine de zordur. Şüphe duyduğunuzda, eyleme geçmeden önce daima bir onarım şirketiyle iletişime geçin.

Bir asansör onarım şirketi ile düzenli bakım planlayarak, bir şeyler ters gidene kadar harekete geçmeyi beklemek yerine, olası sorunların oluşmadan önce üstesinden gelirsiniz. Rutin bakım, asansörün işlevselliğini de geliştirebilir ve kullanıcılar için daha sorunsuz, daha hızlı yolculuklar sağlayabilir. Düzenli randevular arasında, profesyonellerin bir sonraki planlanmış ziyaretlerinde sorunu tespit etmelerine yardımcı olmak için karşılaştığınız küçük sorunları takip edebilirsiniz.

3. HİZMETLER ARASINDA KENDİN YAP DENETİMLERİ YAPIN

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır
Asansör Bakımı Nasıl Yapılır

Planlanan profesyonel muayeneler arasında asansörünüzü kendiniz inceleyebilirsiniz. Asansör bakımına ayak uydurmanın kolay bir yolu, günlük inceleme yapmaktır. Asansörünüzün her yönünü incelemeniz gerekmese de, asansörünüzü kullanırken günlük olarak incelemek harika bir fikirdir.

Bir dahaki sefere içeri adım attığınızda, asansörün nasıl çalıştığını düşünün:

 • Tüm düğmeler olması gerektiği gibi çalışıyor mu?
 • Kapı düzgün açılıp kapanıyor mu?
 • Bir bakışta herhangi bir iç hasar fark ettiniz mi?
 • Her gün aramanız gereken uzun bir şeyler listesinden geçmenize gerek yok – sadece bir göz atın çünkü önemli sorunlar bir güvenlik riski oluşturabilir ve hemen ele alınmazlarsa size maliyete neden olabilir.

GENEL BAKIMLARDA YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Uygun bakım olmadan, mesken asansörünüzün fark edilmeden arızalanması ile ilgili olası sorunların riskini alırsınız. Ne kadar uzun süre bakım yapmazsanız, asansörünüzün onarıma ihtiyacı o kadar fazla olacaktır. Ev asansörünüzün bakımıyla ilgili güncel bilgilere sahip olun, ancak yine de birçok asansörün sonunda ihtiyaç duyabileceği bu genel bakımlara bir göz atın.

Genel ev asansörü onarımları nelerdir? Asansör Bakımı Nasıl Yapılır?

GENEL ONARIMLAR

Genel olarak, onarımları yapacak bir profesyonele güvenmek en iyisidir. Kullanışlı bir ev sahibinin halledebileceği bazı yaygın onarımlar vardır. Bu onarımlar, asansör boşluğuna girmek zorunda kalmadan kabinden erişebileceğiniz öğelerle sınırlıdır. Örneğin, asansör giriş kapılarının tamamen açılması veya kapanması zorlaşırsa veya kapı kapı pervazına çarparsa veya alıcıya takılırsa, ayarlanması veya onarılması gerekebilir. Asansör kilitleme sistemini asla ayarlamayın. Sonunda, her türlü ortak onarımda sertifikalı bir profesyonele güvenmek her zaman en iyisidir.

BÜYÜK ONARIMLAR

Diğer birçok gerekli onarım, profesyoneller tarafından teşhis edilmeli ve gerçekleştirilmelidir. En azından bu, asansör boşluğundaki herhangi bir sorunu içerir. Asansörünüz bir şekilde arızalıysa ve sorun görebildiğinizden kolayca anlaşılmıyorsa, asansör sisteminizi incelemek ve sorunun kaynağını belirlemek için bir servis teknisyenini arayın.

Asansör Hizmet firması ile mutlaka bakım sözleşmesi yapın.

Asansör Bakımı Nasıl Yapılır ? İPUÇLARI

İNCELENECEK ALANLARIN BİR LİSTESİNİ YAPIN

ARIZAYA YATKIN ALANLARA BAKIN

Asansörle ilgili denetlenecek şeyler listenizi daralttıktan sonra, her duruma hazırlıklı olabilmek için her birinde meydana gelebilecek olası hataları not edin. Örneğin, telefon hatlarınız potansiyel olarak kesilebilir. Tüm olasılıklar üzerine beyin fırtınası yapın ve asansörlerinizin etrafındaki arızaya eğilimli en popüler alanları göz önünde bulundurun ve bakımın üstesinden gelin.

Asansöre gelince, bazen kendi başınıza çözülebilecek, özellikle arızaya eğilimli aşağıdaki alanlara dikkat edin:

 • Kapılar: Birçok acil durum asansörü bakım çağrısı, bir asansör kapısı sorununun sonucudur. Kapıyı kendiniz tamir edemezsiniz ama problemlerin basit bir çözümü olabilir.
 • Profesyonel asansör bakımı için çağrı yapmadan önce, önce arıza tepsiti yapın Kapının önünde olabilecek herhangi bir engel olup olmadığını kontrol edin, bu da kapının doğru bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyebilir.. Hem iç hem de dış asansör kapılarında herhangi bir engel olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Devre kesici: Asansörünüz hareket etmiyor gibi görünüyorsa veya evinizdeki gücü kaybederseniz, hemen endişelenmeyin – telefonu elinize almadan önce hala güç olup olmadığını görmek için asansörün devre kesicisini veya sigorta panelini kontrol edin. Bazen asansörler alt kata gider ve ana güç kesilirse pil gücüyle açılır.
 • Sıfırlama anahtarı: Gücü geri yüklemek için yerleşik sıfırlama anahtarını kontrol edin.
 • Asansörünüzde arızaya eğilimli bazı alanlarda bazı basit Kendin Yap çözümleri olabilirken, diğerleri profesyonel yardım gerektirebilir. Örneğin tuhaf sesler veya fark edilir şekilde daha yavaş bir sürüş gibi şeyler genellikle bakım gerektirir. Bu nedenle, herhangi bir sorunu kendi başınıza çözüp çözemeyeceğinizi görmek için önce sorun gidermeniz gerekirken, elinizde değilse profesyonel bir asansör şirketi ile iletişime geçmeyi unutmayın.

ASANSÖR PERFORMANSINI DEĞERLENDİRİN VE LİSTEYE ÖNCELİK VERİN

YATIRIMINIZI SERVİS BAKIM ANLAŞMASI İLE KORUYUN

ASANSÖR BAKIM MALİYETLERİ

Asansörünüzü en iyi durumda tutmanın bir maliyeti vardır – Bakımlar ciddi bir onarım veya hatta değiştirme fiyatından çok daha düşük bir maliyet. Ayrıca, evinizde asansörün faydalarına fiyat etiketi koyamazsınız .

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ