20.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Bakım Parasını Kim Öder

Asansör Bakım Parasını Kim Öder?

Asansör Bakım Parasını Kim Öder
Asansör Bakım Parasını Kim Öder

Asansörler, hayatın en önemli parçalarından biridir. Geçmiş yıllara baktığınız zaman çok katlı binaların günümüzdeki kadar fazla olmadığını görürsünüz. Zamanla insanların yeni yerleşim yerlerine ihtiyaç duymasıyla günümüzde çok katlı binalar kullanılıyor. Konaklama, iş yeri ya da sosyal amaçla kullanılan bu binalarda katlar arasında kolay ulaşım sağlamak adına asansörlerden yardım alınıyor. Asansörler, bina içerisine yerleştiriliyor ve taşıma görevi görüyor. İnsanların ve yüklerin taşınmasını sağlayan asansörler sayesinde bina içerisinde kolaylıkla hareket ediliyor.

Asansörler birçok avantajı insanlara kazandırırken yıllık bakıma ihtiyaç duyuyor. Asansör bakımının aksatılmaması gerekiyor. Asansör kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu ise asansör bakımını kimin üstlendiğini henüz bilmiyor. Peki, asansör bakım parasını kim öder?

Binalarda Asansör Bakım Parasını Kim Öder?

Son yıllara baktığınız zaman çok katlı binaların sayısının artış gösterdiğini görürsünüz. Bina sayılarındaki artışla birlikte artık 3 – 4 katlı binalara da asansör yeri hazırlanıyor. Asansör, gün geçtikçe insan hayatında daha önemli bir yere sahip oluyor. Asansör kullanımı arttıkça asansör masraflarında da artış görüldü. Kullanıcılar, binalardaki asansör bakım parasını kimin ödemesi gerektiğini merak ediyor. Bina içindeki asansör için yapılan bakım işlemlerinde ev sahipleri ve kiracılar karşı karşıya geliyor. Asansör bakım parasını kim öder sorusunun cevabı ise merak konusu.

Düzenlenen yasa doğrultusunda kiracılar asansör bakım ücreti ödemiyor. Yasaya göre kiracıların ödemekle yükümlü olduğu ücret sadece kiralarıdır. Eğer kiracı asansör bakım ücreti öderse ödenen bu ücret kiracının aylık ödemesinden düşülmektedir. Ev sahipleri, bina içindeki asansörün bakımından sorumludur. Asansör bakımı için kiracılardan ücret talep etmemelidir.

Asansör Borcu Kiracıyı İlgilendirir Mi?

Asansörler ortak kullanılmaktadır. Bina içerisinde bulunan asansörlerin bakımından kiracıların sorumlu olup olmadığı ise çoğu kiracı tarafından düşünülmektedir. Asansörler yıl içinde bakıma ihtiyaç duyar. Asansör bakım ücreti ise son zamanlarda artış göstermiştir. Asansör bakım parasını kim öder sorusu ise kafalarda yer ediniyor. Asansör bakım parası ev sahibine aittir. Fakat düzenli ve sürekli kullanım halinde asansör için yapılan bakım parasına kiracılar dahil edilebilir. Eğer asansör kiracının kullanım hatasından dolayı bakıma ihtiyaç duyuyorsa asansör tamiri ve bakımı kiracıya aittir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ