18.01.2022 - Türkiyenin Asansör Firmasi Rehberi
Asansör Firması Toplanma Alanı.

Asansör Aşırı Yük Mekanizması

  • haberler
  • 25 Ekim 2020
  • Asansör Aşırı Yük Mekanizması için yorumlar kapalı
  • 79 KEZ OKUNDU

Asansör Aşırı Yük Mekanizması

Kullanım alanlarına bağlı olarak bazen asansörlerin yüksek performans yapması beklenmektedir. Özellikle de ağır yük taşıyan işletmeler performans bakımından daha fazla ihtiyaç gütmektedir. Aşırı yük gereksinimi sadece yük asansörleri için değil bütün asansörler için zaman zaman gerekli olabilmektedir. Söz konusu ihtiyacın karşılanması adına bir takım ekipmanlar geliştirilerek üretilmektedir. Geliştirilen ve üretilen ekipmanlar sayesinde aşırı yükün taşınması gerektiği hallerde daha güvenli taşıma gerçekleşir. Bilindiği üzere asansör sektörünün en dikkat çeken unsuru güvenliktir. Güvenlik unsurunu üst düzeye çıkarmak adına gerekli ekipmanları özenli şekilde entegre etmek önemlidir. Bu hususta mekanizmaya entegre edilen ekipmanların da standartlara uygun seçilmesi mühimdir. Asansör aşırı yük mekanizması da değerlendirmeye alınan hususlardandır.

Asansör Aşırı Yük Mekanizmasının İşlevi

Asansör aşırı yük mekanizması sensörü ile gerekli olan bütün ölçümler yapılmaktadır. Sensör kullanılarak kabinde ki yük oranı ölçülür. Yapılan ölçümler yüksek hassasiyet gerektirir ve ayarlanmalar da kolaylıkla sağlanır. Ayrı ayrı yüklerde de ayarlanma gerçekleştirilir. Modellere göre bazı sensörlerde dijital gösterge mevcuttur. Gerçekleştirilen yanlış ölçümler olumsuz sonuçlar doğurabilir, bu nedenle ölçüm büyük bir titizlikle yapılmaktadır.

Cihazlar otomatik özelliklere sahiptir, daha kullanışlı hale getirilmesi adına gelişmeler de hayata geçirilmektedir. Ürün tipine göre opsiyonlu bazı özellikler bulunabilmektedir. Kabin altına entegre edilen ekipmanlar da boyutlara göre farklılık gösterebilir. Kolay montaj süreci olan bu sistemler asansörlerde kullanım için idealdir. Birbirinden yüksek kapasitesi olan ve bu yüksek kapasiteyle çalışan asansör tiplerine de entegre işlemi gerçekleşir. Bu süreçte ki en önemli unsurlar arasında uyum da yer alır. Tercih aşamasında uyuma özen göstererek parça entegrasyonu yapılır. Farklı asansörde kullanılan ekipmanın uyumsuz olması halinde hatalar silsilesi oluşacaktır.

Asansör Aşırı Yük Mekanizması ve Güvenlik

Asansör aşırı yük mekanizması güvenlik bağlamında oldukça önemlidir. Mekanizma sayesinde asansörün taşıyabileceği yük sınırı daha net hale getirilerek ortaya çıkabilecek riskler en aza indirilir. Güvenli bir taşıyıcı için muhakkak doğru yük mekanizması tercih edilmelidir. Mekanizma rutin bakımlar sayesinde uzun ömürlü ve güvenilir bir hale bürünmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ